Lekkie plastikowe, a więc powszechnie dostępne torby na zakupy stanowią, wraz z plastikowymi opakowaniami duży procent odpadów z tworzyw sztucznych. Gromadzenie się tego typu odpadów jest bardzo dotkliwe dla środowiska — zwłaszcza morskiego. Unia Europejska podejmuje mnóstwo działań, które mają przyczynić się do redukcji zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Równie istotny jest ich składowanie w odpowiednich miejscach i recykling.

Oksydegradowalne tworzywa sztuczne – czym właściwie są?

Oksydegradowalne plastiki to przede wszystkim tradycyjne tworzywa sztuczne, które zawierają dodatki wspomagające szybki rozpad materiału na bardzo drobne elementy. Proces ten inicjowany jest przez wysoką temperaturę i promieniowanie ultrafioletowe. Dzięki zastosowaniu tych składowych tworzywo sztuczne z czasem ulega rozpadowi na małe cząsteczki, a kolejno mikrodrobiny plastiku, które cechują się właściwościami zbliżonymi do mikroelementów pochodzących z podzielenia się tradycyjnych nawozów sztucznych.

Przyspieszenie procesu rozpadu usprawnia także biodegradacja, zwłaszcza ta, która występuje w warunkach kontrolowanych. Natomiast zjawisko to w otwartym środowisku, na składowiskach odpadów czy w środowisku morskim budzi pewne wątpliwości.

Oksydegradowalne tworzywa sztuczne a środowisko

Niepodważalnym faktem jest to, że oksydegradowalne tworzywa sztuczne, jak również w postaci plastikowych toreb na zakupy, w środowisku naturalnym mogą ulegać degradacji w znacznie większym stopniu niż tradycyjne. Co więcej, bardzo ważne dla środowiska jest składowanie ich w przeznaczonych do tego miejscach skupu i sprzedaży, jak np. Foltrans Piotr Włodarczyk. Szerokie grono ekspertów, laboratoriów badawczych, przedsiębiorstw recyklingu, instytucji państwowych i międzynarodowych, stowarzyszeń branżowych producentów tworzyw sztucznych i innych specjalistów doszło do wniosku, iż oksydegradowalne tworzywa sztuczne nie nadają się do długotrwałego recyklingu czy kompostowania oraz nie sprzyjają środowisku.