Rury ze stali nierdzewnej są obecnie spotykane w wielu konstrukcjach i rozmaitych instalacjach. Łączenie ich za pomocą spawania to rozwiązanie efektywne i trwałe, jednak wymagające użycia właściwych elementów do realizacji całego procesu. Najczęściej wykorzystuje się metodę TIG, w której kluczowe są elektrody wolframowe zapewniające m.in. wysoką stabilność łuku. Co jeszcze ważne jest przy spawaniu rur ze stali nierdzewnej?

Spawanie rurociągów metodą TIG

Łączenie poszczególnych elementów wykonanych z różnych materiałów bardzo często wykonywane jest poprzez ich spawanie. W przypadku charakterystycznych rur ze stali nierdzewnej nierzadko stosuje się metodę TIG. Spawanie łukowe w osłonie gazu obojętnego wymaga natomiast zastosowania m.in. odpowiedniej elektrody wolframowej. Wysokiej klasy elementy tego typu, takie jak np. oferowane przez firmę  Weld-Line elektrody WITSTAR WS2, to doskonałe rozwiązanie dla profesjonalistów. Dzięki nim uzyskuje się bowiem o wiele czystszą spoinę i przede wszystkim bardzo dobrą stabilność łuku.

Elektrody wolframowe WITSTAR WS2 zapewniają efektywność przy jednocześnie niskim zużyciu energii i gazu. Ich wydłużona żywotność pozwala na przygotowanie wielu niezwykle trwałych połączeń poprzez zastosowanie metody spawania TIG. Oprócz elektrod wolframowych warto także pamiętać o specjalnych oszczędzaczach gazu. Potocznie określa się w ten sposób optymatory, które eliminują problematyczne zawirowania wypływu gazu. Mogą one przyczynić się do obniżenia jakości wykonanych połączeń, dlatego właśnie optymator również jest niezwykle istotnym elementem stosowanym w procesie spawania rur ze stali nierdzewnej. Także i w tym wypadku należy zaufać najlepszym producentom – doskonale sprawdzi się oszczędzacz gazu GasIQ renomowanej firmy Elga.

Urządzenia formujące gaz osłonowy i nie tylko

Stal nierdzewna, z której wykonuje się m.in. wspomniane rurociągi, to materiał, który podczas spawania wymaga odpowiedniej osłony grani. Można ją stworzyć dzięki tzw. poduszce argonowej. Tę uzyskuje się przez użycie kolejnych istotnych elementów w procesie spawania rur ze stali nierdzewnej – urządzeń formujących gaz osłonowy. Do najważniejszych z nich zaliczyć można przede wszystkim palce, pierścienie i cylindry gazu osłonowego.

W przypadku połączeń spawanych rurociągów wykonanych ze stali nierdzewnej ważna jest tzw. pasywacja spoin, najczęściej przy pomocy chemii do trawienia. Do tego celu również niezbędne jest zastosowanie właściwych środków – dobrym rozwiązaniem jest użycie ekologicznego zestawu Pick & Clean. Przez nałożenie specjalnej taśmy  trawi się spawaną powierzchnię, a po jej usunięciu należy użyć płynu bądź płatków celem neutralizacji. Podczas spawania wydzielają się szkodliwe dymy spawalnicze, szczególnie jeśli proces ten dotyczy stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Koniecznie trzeba zadbać o jakość powietrza - w tym celu warto zdecydować się na profesjonalną filtrowentylację firmy TEKA, która pozwala na skuteczny odciąg dymów spawalniczych i pyłów szlifierskich, jednocześnie dając ogromne oszczędności związane z ogrzewaniem - ciepłe, czyste powietrze pozostaje na hali.