Szklane tafle to niezwykle kruche wyroby, które mogą osiągać znaczne rozmiary. Ze względu na ich delikatność wymagają specjalnego traktowania w procesach produkcyjnych, magazynowania, transportu oraz montażu. W tym celu można korzystać ze specjalnych manipulatorów przemysłowych oraz zawiesi. Te urządzenia wraz z właściwym osprzętem i obsługą doświadczonego operatora, znacznie ułatwią przenoszenie tego typu ładunków.

Niezbędna robotyzacja

Obecnie procesy produkcyjne w wielu gałęziach przemysłu zostały w miarę możliwości maksymalnie zautomatyzowane. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają bowiem na sprawniejsze, jak również dokładniejsze wykonywanie poszczególnych czynności. Oczywiście nie wszędzie można zastąpić pracę człowieka maszyną, niemniej jednak da się ją skutecznie wspomóc. Tak też jest w branży szklarskiej, która zajmuje się niezwykle kruchym, ale nierzadko ważącym kilkaset kilogramów materiałem – szkłem. Jak wiadomo, wymaga to szczególnej ostrożności, a w jej zachowaniu pomaga wykorzystanie specjalnych urządzeń przemysłowych, czyli manipulatorów oraz chwytaków i zawiesi. Dzięki ich właściwościom szklane tafle mogą być nie tylko bezpiecznie przenoszone z miejsca na miejsce, ale również montowane w trudnodostępnych miejscach.

Charakterystyka urządzeń

Wśród wspomnianych rozwiązań transportu bliskiego dużą rolę odgrywają właśnie manipulatory podciśnieniowe oraz pneumatyczne, dostępne na przykład w ofercie firmy ID LIFTING z Długołęki. Pierwsze z wymienionych umożliwiają unoszenie szkła o maksymalnym ciężarze 315 kg na wysokość 2,5 m. Żuraw z ramieniem może zostać zakotwiony na stałe do podłoża, ściany bądź zamocowany na suwnicy. Utrzymanie i przemieszczanie elementów jest możliwe dzięki wytwarzanemu przez pompę próżniową podciśnieniu. Drugie z kolei, czyli manipulatory pneumatyczne, pozwalają transportować tafle na niewielkie odległości, ale jednocześnie pozwalają na ich pochylanie i obracanie. Urządzenie chwyta szkło, które może ważyć nawet 500 kg, poza jego środkiem ciężkości.

W branży szklarskiej równie często wykorzystuje się chwytaki oraz zawiesia montowane na wciągnikach elektrycznych. Ich działanie jest analogiczne do pracy manipulatora podciśnieniowego. Niemniej jednak urządzenia mogą unosić elementy o ciężarze dochodzącym do 5000 kg. Są także przystosowane do obracania oraz pochylania ładunku w różnych osiach. Warto pamiętać, że o bezpieczeństwie transportu tafli szkła decyduje również właściwa obsługa wszystkich przedstawionych rozwiązań. Stąd też operator musi zostać wcześniej przeszkolony w tym zakresie.

Właściwy dobór ssawek

Zarówno w manipulatorach pneumatycznych oraz podciśnieniowych, jak i zawiesiach osprzęt roboczy w przypadku transportu szkła będą stanowić chwytaki w formie przyssawek. Te mogą być wykonane z różnych tworzyw sztucznych, na przykład silikonu, PVC bądź gumy NBR. Wszystkie cechuje dobra wytrzymałość oraz elastyczność, pozwalająca na dopasowanie i dobre przyleganie do powierzchni ładunku. Wybór przyssawek powinien być zdeterminowany przede wszystkim kształtem, wielkością, jak również fakturą tafli szkła. Przy taflach matowych, które są chropowate, o wiele lepiej sprawdzą się przyssawki silikonowe. Bezpieczny transport elementów wypukłych, takich jak szyby samochodowe, gwarantują natomiast przyssawki mieszkowe. Także poprawny wybór wielkości ssawek, a nie tylko ich kształtu, ma ogromne znacznie. To wielkość ssawek, a dokładniej pole ich powierzchni trzymającej, właściwie policzona i dobrana decyduje o poprawności trzymania ładunku i bezpieczeństwie operacji.