Choć w dzisiejszych czasach coraz częściej w domach pojawiają się płyty elektryczne oraz indukcyjne, nadal wiele osób woli korzystać z kuchenki gazowej. Rozwiązanie to ma wiele zalet, o których mowa w dalszej części artykułu. Czy użytkowanie butli z gazem może być całkowicie bezpieczne dla domowników? Gdzie napełniać butlę z gazem, aby nie zostać oszukanym?

Dlaczego warto mieć kuchenkę gazową?

Jeszcze kilka lat temu niemal każdy korzystał z kuchenki gazowej. Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach. I choć era kuchenek powoli przemija, nadal wiele osób uznaje je za wyjątkowo ekonomiczne i wygodne rozwiązanie. W miejscach, w  których nie ma możliwości przyłączenia się do gazociągu, można korzystać z mniejszych butli z gazem, które podłącza się bezpośrednio do kuchenki.

Zalety kuchenki gazowej:

  • Wydajność – gaz to paliwo wyjątkowo wydajne i tanie. Jedna butla starcza na długo.
  • Kontrola wydatków – korzystają z butli z gazem można mieć lepszą kontrolę nad jego miesięcznym zużyciem.
  • Uniwersalność – kuchenkę gazową można odpalić podczas awarii prądu, gdyż nie wymaga energii elektrycznej. Zamiast generowanej przez prąd iskry, można wykorzystać zwykłe zapałki lub zapalniczkę.

Gdzie napełniać gaz?

Butle z gazem powinny mieć odpowiednie zabezpieczenia, a sam gaz musi być wysokiej jakości. Warto korzystać z usług zaufanego sprzedawcy. Pozytywną opinią i zaufaniem klientów cieszy się między innymi firma SLP, której siedziba znajduje się w miejscowości Końskie. Nie warto decydować się na zakup w miejscu, do którego nie ma się zaufania. Można nie tylko zostać oszukanym na ilości napełnianego gazu, ale również na jakości samej butli, której użytkowanie będzie niebezpieczne. Na rynku istnieje wiele nielegalnych źródeł, z których korzystanie może być ryzykowne.

Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Wbrew pozorom, korzystanie z butli z gazem jest w 100% bezpieczne, jeśli przestrzega się podstawowych zasad. Ważne jest właściwe usytuowanie butli – z dala od ognia i w miejscu, w którym butla nie jest narażona na działanie wysokiej temperatury. Dotyczy to nie tylko butli przy kuchence, ale również magazynowania zapasowych sztuk. I choć dla niektórych może wydawać się to oczywiste, wiele osób zapomina o tym, jak niebezpieczny bywa gaz i przechowuje butlę np. w pobliżu kotła centralnego ogrzewania. Podczas wymiany butli trzeba zadbać o to, aby została właściwie podłączona. Gaz nie może ulatniać się nawet w niewielkiej ilości. To właśnie problemy ze szczelnością są jedną z częstych przyczyn wybuchów. Użytkownik butli musi regularnie sprawdzać stan całej instalacji m.in. wężyka doprowadzającego gaz oraz samej kuchenni gazowej.