Trudno wyobrazić sobie prowadzenie prac na wysokości bez użycia podnośnika koszowego. Urządzenie to stało się niezastąpione w pracach takich jak naprawa oświetlenia, malowanie elewacji budynku, montaż reklam czy mycie okien. Jego funkcjonalność to jednocześnie gwarancja bezpieczeństwa przebywających na platformie pracowników. W artykule radzimy, jak prawidłowo dbać o jej utrzymanie.

Przeglądy i konserwacja

Intensywna eksploatacja, jakiej poddawana jest większość stosowanych w firmach podnośników koszowych, naraża urządzenia na pojawienie się usterek. Te wynikać mogą ze zbyt dużych obciążeń, niewłaściwej obsługi, rzadziej również wad konstrukcyjnych. Jeśli weźmiemy przy tym pod uwagę fakt, że są obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem umożliwiającym prowadzenie prac na wysokości, to oczywiste staje się, że kluczowe kryterium przy wykorzystaniu podestu ruchomego to bezpieczeństwo. Tego natomiast nie możemy zagwarantować, jeśli sprzęt nie spełnia wymagań określonych przez Urząd Dozoru Technicznego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podnośniki każdego typu, w tym nożycowe, teleskopowe oraz przegubowe muszą być poddawane badaniom z udziałem UDT w pełnym zakresie nie rzadziej niż raz do roku, a także przeglądom konserwacyjnym co trzydzieści dni. W przypadku urządzeń używanych okresowo zaleca się, aby ich stan techniczny sprawdzić przed i po zakończeniu okresu eksploatacji. Częstotliwość kontroli pozwala na bieżąco  monitorować wszelkie zmiany w pracy podzespołów. Przed wymaganą weryfikacją podnośnika w UDT warto wykonać przegląd w serwisie takim jak ten, który w Łodzi prowadzi Henryk Szokalski. Pozwoli to usunąć ewentualne usterki bez dodatkowych komplikacji w postaci niedopuszczenia podestu ruchomego do dalszego użytku.

Naprawa i wymiana części

Regularne zabiegi konserwacyjne mają na celu utrzymanie podnośnika koszowego w sprawności, co oznacza, że są niezbędne. Niestety nawet one nie są w stanie zatrzymać niszczącego wpływu czasu na elementy urządzenia. W związku z tym nie unikniemy konieczności wymiany części, bo ten moment nastąpi. Przeglądy służą zapewnieniu, aby nie miał on miejsca przedwcześnie. W tym drugim przypadku chodzi przede wszystkim o to, aby niesprawny komponent zastąpić nowym, nim spowoduje poważną awarię, która unieruchomi maszynę.

Na rynku dostępne są zarówno części oryginalne, jak i tańsze zamienniki. Pierwsze poleca się ze względu na zgodność ich parametrów z danym modelem podnośnika koszowego, dzięki czemu znalezienie odpowiedniego elementu nie sprawi najmniejszego problemu. Eliminuje to do minimum ryzyko usterki po przeprowadzeniu naprawy. Ich atut stanowi ponadto gwarancja producenta – możemy oczekiwać trwałości porównywalnej do tej, jaka cechowała komponent pierwotnie znajdujący się w urządzeniu.