Brak dostępu do energii elektrycznej lub przerwa w jej dostawie może skuteczne wydłużyć realizację inwestycji budowlanej. Rozwiązaniem takiego problemu jest kupno bądź wynajem agregatu prądotwórczego. Ważną kwestią jest jedynie odpowiedni dobór mocy urządzenia do wykorzystywanych narzędzi i maszyn. Co ważne, nowoczesne modele w zabudowie kontenerowej mają wiele udogodnień, które ułatwią wykonanie zadania.

Właściwa moc

To główny parametr, a który należy zwracać uwagę, niezależnie od tego, w jakich warunkach i celach ma być wykorzystywane urządzenie. Należy w pierwszej kolejności zastanowić się jakie urządzenia będą wymagać podłączenia do tego rodzaju zasilania i tego, jakim poborem prądu się cechują. Takie informacje można odnaleźć na ich tabliczkach znamionowych lub w instrukcji obsługi. Pominięcie tego etapu rodzi ryzyko, że moc jednostki prądotwórczej nie będzie wystarczająca, aby udźwignąć istniejące zapotrzebowanie. To może prowadzić do uszkodzenia samego agregatu, jak również odbiorników. Tak więc moc musi być większa niż ta zsumowana ze wszystkich podłączanych narzędzi. Konieczne jest także uwzględnienie ich zapotrzebowanie na prąd rozruchowy, co ma odniesienie do mocy maksymalnej generatora.

Komfort pracy

Nie da się ukryć, że w przypadku prac budowlanych najlepszym rozwiązaniem będzie agregat mobilny. Przyda się także model w obudowie dźwiękoszczelnej, dzięki czemu głośna praca nie będzie uciążliwa przez wiele godzin robót. Z reguły tego rodzaju agregaty cały układ sterowania mają umieszczony właśnie pod taką zabudową, chroniącą go również przed czynnikami atmosferycznymi. Nie trzeba się więc martwić, że nieoczekiwane opady deszczu przerwą realizację inwestycji z powodu braku zasilania energią elektryczną. Tego rodzaju urządzenia ma w swojej ofercie między innymi firma Eve Energy, znajdująca się w Łodzi. Warto również wspomnieć, że generatory w zabudowie kontenerowej są wyposażone w większy zbiornik paliwa, co zapewnia dłuższy czas działania.

Kupno kontra wynajem

Wielu inwestorów staje przed takim dylematem. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od częstotliwości użytkowania. W przypadku zakupu generatora przy budowie domu jednorodzinnego takie rozwiązanie może również posłużyć w późniejszym czasie, gdy nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej z sieci. W ten sposób mieszkańcy będą zabezpieczeni i unikną niekomfortowych sytuacji. Taka inwestycja jest również opłacalna w przypadku firm budowlanych, które często wykonują zlecenia na terenach, gdzie dostęp do prądu jest utrudniony lub niemożliwy.

Wynajem może być również opłacalny, ale raczej przy niewielkich i krótkoterminowych inwestycjach. Ponadto w takiej sytuacji nie trzeba się martwić o dodatkowe koszty związane z regularnym serwisowaniem, konserwacją urządzenia, czy zakupem paliwa. Dodatkowo firmy oferujące taką usługę często zobowiązują się, aby dostarczyć agregat pod wskazany przez klienta adres.