Planując montaż paneli słonecznych, należy uwzględnić szereg elementów – ich lokalizację, liczbę oraz łączną moc. Najważniejszą kwestią jest dobór mocy instalacji fotowoltaicznej. Parametr ten należy bowiem odpowiednio dopasować do potrzeb gospodarstwa domowego. Pożądana moc instalacji fotowoltaicznej jest zależna od kilku czynników. Zobacz, co trzeba wziąć pod uwagę obliczając moc instalacji fotowoltaicznej.

Czym jest moc instalacji fotowoltaicznej?

Zacznijmy od ustalenia, czym właściwie jest moc instalacji fotowoltaicznej. Jest to pojęcie nieprecyzyjne, ponieważ używając tego sformułowania można mieć na myśli kilka różnych parametrów: moc nominalną, moc rzeczywistą lub po prostu wydajność mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Moc nominalna czy też maksymalna instalacji fotowoltaicznej dotyczy warunków testowych i używana jest do dokonywania obliczeń w fazie projektu. Wyrażana jest w watach czy też kilowatach w peaku (kWp). Moc rzeczywista podawana w kilowatach (kW) określa faktyczne osiągi instalacji. Na podstawie tego parametru można określić z kolei wydajność systemu, czyli roczną produkcję energii w kilowatogodzinach (kWh). 

Jakie czynniki mają wpływ na dobór mocy fotowoltaiki?

Planując montaż paneli słonecznych, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Moc instalacji fotowoltaicznej powinna uwzględniać zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Trzeba jednak także rozważyć możliwości i ograniczenia, takie jak maksymalna powierzchnia dachu, na którym mają zostać zamontowane panele czy obecność obiektów zacieniających, których nie można usunąć ani przemieścić.

Jak doradza wykonawca instalacji fotowoltaicznych z firmy HALDEX: obliczając moc fotowoltaiki warto uwzględnić nie tylko aktualną sytuację, ale również planowane zmiany. Instalacja fotowoltaiczna o większej mocy przyda się w przypadku planowanych kolejnych inwestycji, takich jak pompa ciepła czy samochód elektryczny.

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Obliczenie najbardziej korzystnej mocy instalacji fotowoltaicznej wymaga zastosowania odpowiedniego wzoru matematycznego. Na tej podstawie doświadczony projektant jest w stanie przygotować projekt, podający pożądaną liczbę paneli słonecznych. Obliczenie mocy fotowoltaiki wymaga uwzględnienia szeregu danych, takich jak:
    • roczne zużycie energii,
    • autokonsumpcja,
    • roczna produkcja energii z 1 kWp,
    • nadwyżki,
    • średnia cena kupna prądu,
    • średnia cena sprzedaży prądu.

System rozliczenia energii pozyskiwanej z fotowoltaiki ulegnie zmianie już od kwietnia 2022 roku. Nowe zasady sprawiają, że znacznie bardziej opłacalne staje się budowanie większych instalacji, produkujących nadwyżki energii elektrycznej. Sprzedaż tych nadwyżek przełoży się bowiem na opłacalność inwestycji.