Sprężyny to wyroby metalowe, które występują w dziesiątkach typów. Różnią się one zarówno konstrukcją, materiałem wykonania, jakością, wytrzymałością, jak i rozmiarami. Ich dobór nie jest zatem łatwym zadaniem. Dokonywany może być on w dwojaki sposób. Przedstawiamy je w artykule.

Rodzaje sprężyn dostępnych na rynku

Rodzajów sprężyn jest naprawdę wiele. Stosowane są one zaś w dziesiątkach branż, od energetycznej począwszy na branży przemysłu ciężkiego i lekkiego kończąc. Sprężyny zamawiają firmy meblarskie, motoryzacyjne, elektroniczne. Jakie wyroby są zaś najbardziej spopularyzowane? Zamówienia dotyczą:

  • sprężyn naciskowych,
  • sprężyn naciągowych,
  • sprężyn skrętowych,
  • sprężyn kształtowych,
  • sprężyn spiralnych,
  • sprężyn talerzowych,
  • sprężyn nietypowych.

Zamówienia na sprężyny według własnego projektu

Aby zagwarantować danemu przedmiotowi, maszynie czy też pojazdowi odpowiedniej klasy sprężynę, która będzie cechowała się idealnymi parametrami technicznymi, wielu przedsiębiorców stawia na spersonalizowane zamówienia. W takim modelu współpracy z wytwórniami sprężyn ich klienci dostarczają złożone opracowania techniczne rysunkowe, obliczeniowe, a także modele 3D, które 1:1 odtwarzane są na wysokiej klasy maszynach do obróbki metali. Podkreślić przy tym warto, że zamawiający ma możliwość doboru materiału do produkcji. Obecnie najwyższą jakością przy produkcji sprężyn wyróżniają się surowce ze Szwecji, Hiszpanii, a także Niemiec. Polscy dostawcy również są w stanie zapewnić wysoki standard.

Kiedy zamawianie spersonalizowanych sprężyn jest zaś opłacalne? Takie rozwiązanie jest korzystne przy konieczności zastosowania sprężyny podwyższonej jakości lub sprężyny nietypowej konstrukcji. Poleca się również zamawiać sprężyny na wymiar wtedy, kiedy wymaga się je w hurcie. Najlepsze zakłady produkcyjne pozwalają wtedy na przygotowanie prototypów, gwarantując odpowiednie testy jakościowe wyrobów oraz ich tworzenie według najnowszych systemów kontroli jakości i normy ISO 9001:2015.

Sprężyny z katalogów z uwzględnieniem obliczeń charakterystyk

Drugim sposobem na zamówienie sprężyny jest wybranie ich z katalogów producenta, który musi dołączać do produkowanych wyrobów deklaracje własności użytkowych. Ich weryfikacja jest niebywale ważna. To na jej podstawie powinno dokonywać się wyboru. Renomowani producenci – polecana jest WYTWÓRNIA SPRĘŻYN GRZEŚKOWIAK – umożliwiają również obliczanie charakterystyk wymaganych sprężyn z zastosowaniem specjalistycznych programów komputerowych. Dzięki temu w łatwy sposób można wybrać z katalogu najlepszy z możliwych produktów. Zamawiający może nawet dosłać zużytą sprężynę do producenta, który po jej przeanalizowaniu zaproponuje zbieżny wymiarami, typem i jakością produkt.

Jakie elementy obliczane są zaś przy tworzeniu charakterystyk sprężyn? Ważna jest twardość materiału, jego elastyczność, odporność chemiczna i mechaniczna, wytrzymałość na obciążenia statyczne i dynamicznie czy też inne specyficzne warunki pracy sprężyny oraz współpracującego z nią układu. Istotne jest także wyznaczenie:

  • obciążenia elementu podatnego,
  • odkształcenia elementu podatnego,
  • modułu sztywności,
  • czynnej liczby zwojów pracujących,
  • poziomu ugięcia.

Badanych jest nawet kilkadziesiąt własności.