Skup złomu to miejsce, w którym możesz sprzedać zalegające w domu lub na terenie działalności gospodarczej śmieci z różnego rodzaju metalu. To bardzo dobry i odpowiedzialny sposób na gospodarowanie odpadami, i nie chodzi tu tylko o fakt, że na tym zarobisz! Jakie jeszcze zalety ma sprzedaż złomu w tego typu punktach, a także, na czym polega działalność takiego skupu?

Czym zajmuje się skup złomu?

Skup złomu inaczej nazywa się skupem surowców wtórnych. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie w takich punktach metale są kupowane, a następnie przetwarzane i sprzedawane w zmienionej formie. Z tego wynika, że sprzedaż miedzianych, stalowych czy aluminiowych odpadów jest ekologiczna i pozwala na ich recykling, dzięki któremu nie zmarnują się i będą mogły służyć przez wiele długich lat jako narzędzia, elementy maszyn oraz urządzeń.

Nie ma jednolitych przepisów czy wskazań, przeróbką jakich materiałów zajmuje się dany skup. Dlatego, zanim zdecydujesz się na sprzedaż swojego złomu, znajdź miejsce, w którym na pewno zostanie on przyjęty. Dla przykładu, skup surowców wtórnych Salbert przyjmuje między innymi metal, aluminium, ołów, odpady metalowe, cynk, cynę, miedź, brąz czy mosiądz. Co więcej, firma ta oferuje odbiór osobisty w przypadku sprzedaży większej ilości surowca, choć to również nie jest standardowym postępowaniem wśród tego typu działalności gospodarczych.

Proces przetwarzania surowców wtórnych

Zanim złom zostanie poddany obróbce, jest sortowany. Chodzi o to, żeby oddzielić surowce, które można przetworzyć od śmieci, jakie mogły się znaleźć między cennymi elementami. Tak przygotowany materiał rozdrabnia się mechanicznie, a następnie topi w specjalnym, przeznaczonym do tego typu czynności piecu. Następnie surowiec oczyszcza się przy użyciu różnych metod - odpowiedni sposób dobiera się w zależności od jego rodzaju. Na samym końcu metal jest chłodzony i jednocześnie formowany. W ten sposób powstaje surowiec gotowy do ponownego wykorzystania, który skup sprzedaje przedsiębiorcom z rozmaitych branż.

Surowce wtórne - czy warto?

Metale obrobione w sposób opisany powyżej wcale nie muszą być gorszej jakości niż te, które zostaną wykorzystane po raz pierwszy. Jeżeli zdecydujesz się na taki zakup, skorzystaj z usług sprawdzonego sprzedawcy. Wtedy będziesz mieć pewność, że surowiec będzie czysty i doskonale sprawdzi się jako materiał przeróbczy niezależnie od jego ostatecznego przeznaczenia.

Kolejną zaletą jest fakt, że rynek wtórny oferuje dużo bardziej atrakcyjne ceny niż rynek pierwotny, ponieważ przeróbka metali jest po prostu tańsza niż ich wydobycie.

Niewątpliwie istotną sprawą jest ekologiczność tego rozwiązania. Recykling to proces, który chroni środowisko, ponieważ dzięki niemu nie produkujemy tak dużej ilości odpadów oraz nie eksploatujemy nadmiernie złóż znajdujących się pod ziemią.