Nieprzyjemne zapachy często towarzyszą instalacjom służącym do zagospodarowywania nieczystości. Występują one nie tylko w przypadku ścieków bytowych, ale także przemysłowych, a poza uciążliwościami związanymi z pojawiającym się odorem w wielu sytuacjach oznaczają również obecność substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, a nierzadko toksyczne. W takich sytuacjach można sobie jednak poradzić, montując odpowiednie filtry.

Źródła przykrego zapachu w instalacjach ściekowych

Wszystkie rodzaje zanieczyszczeń płynnych mogą zawierać wiele substancji będących źródłem uciążliwego odoru. W przypadku ścieków bytowych będą to zwykle związki siarki, w tym przede wszystkim siarkowodór, substancje zawierające nadmiar azotu, głównie amoniak. W grę wchodzą także produkty jełczenia tłuszczów m.in. aldehydy, ketony i aldehydoketony. Wiele nieprzyjemnych zapachów powstaje w wyniku procesów rozkładu tlenowego i beztlenowego. W przypadku ścieków przemysłowych lista związków, które mogą powodować uwalnianie drażniących substancji lotnych, jest długa i związana z procesami technologicznymi, z których pochodzą. Wyjątkowo nieprzyjemne dla otoczenia są ścieki zakładów przetwórstwa mięsnego, ubojni, mleczarni i gorzelni.

Jakim elementom infrastruktury towarzyszą przykre zapachy?

Jeżeli chodzi o miejsca powstawania przykrych dla otoczenia zapachów, to zwykle towarzyszą one wadliwie działającym lub źle zaprojektowanym albo wykonanym przydomowych oczyszczalniom ścieków, szambom bezodpływowym, przepompowniom ścieków oraz infrastrukturze kanalizacyjnej. Problemy tego rodzaju mogą też powodować przemysłowe oczyszczalnie ścieków, które służą do ich podczyszczania. Sporadycznie takie przypadki zdarzają się w dużych oczyszczalniach komunalnych. Niezależnie od źródła zapachów sposobem na ich wyeliminowanie będzie stosowanie węglowych filtrów antyodorowych, które łączą w sobie wysoką skuteczność i bezobsługowe działanie.

Węglowe filtry antyodorowe

Węglowe filtry antyodorowe mogą być montowane w zbiornikach służących do gromadzenia nieczystości, w przepompowniach ścieków, oczyszczalniach przydomowych, a także studzienkach kanalizacyjnych i odpowietrznikach. Ich skuteczność wynika ze stosowania węgla aktywowanego, który ma zdolność do wiązania rozmaitych substancji, w tym lotnych. Ponieważ ma on niezwykle porowatą strukturę, powierzchnia kontaktu jest duża, co zwiększa szanse na wychwycenie związków będących źródłem odoru.

Węglowe filtry antyodorowe do infrastruktury ściekowej są dostępne w ofercie firmy Hubeny, która zajmuje się również projektowaniem i budową oczyszczalni ścieków oraz różnych instalacji przemysłowych.