Budując domu, zazwyczaj skupiamy się głównie na tym, aby był szczelny i ciepły – gruba warstwa ocieplenia, do tego nieprzepuszczające zimna okna. Ale przy tym często zapominamy o równie ważnej kwestii, jaką jest odpowiednia wentylacja. Jej brak sprawia, że powietrze wewnątrz jest nieświeże, przez co gorzej się czujemy, a także ponosimy większe koszty. Temu wszystkiemu może zaradzić nowoczesny system rekuperacji. Jak działa i czy każdy może go zamontować?

Na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja jest mechanicznym systemem wentylacyjnym, który pozwala odzyskiwać ciepło, a więc ogranicza jego straty, co skutkuje oszczędnością na zużyciu energii. W przypadku klasycznej wentylacji grawitacyjnej opierającej się na odprowadzaniu ciepła przez komin (co jest jednoznaczne ze stratami energetycznymi) powietrze jest ciężkie oraz zanieczyszczone i konieczne jest otwieranie okien w celu przewietrzenia pomieszczenia. W przeciwieństwie do tego rekuperacja wykorzystuje system dwustronnego przepływu powietrza. Po pierwsze pobiera czyste powietrze z zewnątrz, a po drugie wyprowadza zanieczyszczone z wewnątrz, które dodatkowo oddaje część energii i ociepla powietrze nawiewane.

Jak przebiega montaż systemu rekuperacji?

Rekuperacja montowana przez specjalistyczną firmę EN-KOR Łukasz Korzec z Bytomia to system, którego instalacja, jak i obsługa są niezwykle proste. Co więcej, dużą zaletą jest dowolność, jeśli chodzi o miejsce montażu, a dzięki temu możliwość zintegrowania urządzenia z architekturą budynku. Sercem całej instalacji jest rekuperator, gdzie spotykają się oba strumienie powietrza – z wewnątrz i zewnątrz, oraz w którego to wymienniku zachodzi proces odzyskiwania energii z powietrza usuwanego. Oprócz tego należy poprowadzić kanały wentylacyjne niezbędne do rozprowadzania powietrza po całym domu.

Zalety rekuperacji

Zdecydowanie największym plusem systemu rekuperacji jest to, że powietrze, które trafia do naszego domu, przechodzi przez filtr, czyli zostaje pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, kurzu i pyłów. To szczególnie ważne w przypadku alergików. Świeże powietrze sprawia też, że nie musimy otwierać okien, aby przewietrzyć pomieszczenie, a więc dodatkowo nie wpuszczamy do wnętrza uciążliwych owadów. Dodatkowo szybka wymiana powietrza eliminuje nieprzyjemne zapachy z kuchni czy toalety i zapobiega gromadzeniu się wilgoci. Bardzo istotną kwestią jest również oszczędność, gdyż rekuperacja ze względu na odzyskiwanie energii, pozwala obniżyć koszty związane z ogrzewaniem o 30%, a niekiedy nawet i więcej.