W przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej informacji na temat technologii opartych na odnawialnych źródłach energii. Zastąpić mają one konwencjonalne metody ogrzewania budynków czy zasilania znajdujących się w nich urządzeń elektrycznych. Do sięgnięcia po te rozwiązania skłaniają nas nie tylko mniejsze koszty eksploatacji, ale też znikoma szkodliwość dla środowiska naturalnego. Poniżej przedstawiamy te najczęściej stosowane w instalacjach grzewczych.

Gdzie sprawdzą się kolektory słoneczne?

Natura oferuje nam źródła energii, których zasoby są niewyczerpane. Wśród takich wymienić możemy między innymi promieniowanie słoneczne wykorzystywane zarówno do wytworzenia ciepła, jak i prądu. W przypadku tego pierwszego stosuje się kolektory słoneczne, drugie związane jest z użyciem paneli fotowoltaicznych. Wydawać by się mogło, że w polskim klimacie podobna technologia nie będzie wystarczająco wydajna, jest to jednak przekonanie mylne. Podstawę systemów wykorzystujących promienie słońca stanowi albo temperatura (w przypadku kolektorów słonecznych) albo dostęp do samego promieniowania (w przypadku paneli PV). Oznacza to, że wspomniane instalacje nie są w stanie gromadzić energii jedynie w nocy (w przypadku kolektorów również zimą). Ich wydajność spada też przy dużym zachmurzeniu.

Kolektory słoneczne, których montażem zajmuje się firma Grund z Chorzowa, wykorzystywane są przede wszystkim jako wspomaganie centralnego ogrzewania. Pozwalają ograniczyć pracę głównego źródła ciepła i tym samym obniżyć koszty związane z jego użytkowaniem. Ponadto instalacja solarna wytwarza ciepło najtaniej w porównaniu do innych urządzeń stosowanych w technice grzewczej. Technologię tą stosuje się również na potrzeby podgrzewania wody użytkowej oraz basenowej. Znajdują przy tym zastosowanie nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też obiektach przemysłowych, gdzie służą do wytwarzania ciepła technologicznego.

Jakie są zalety i wady pompy ciepła?

Innym ekologicznym rozwiązaniem, które w ostatnich latach zyskało dużą popularność, jest instalacja grzewcza zasilana przez pompę ciepła – gruntową, wodną czy powietrzną. Podobnie jak w przypadku energii słonecznej i tu źródło jest niewyczerpane, a w jego wykorzystaniu nie przeszkadza jego ujemna temperatura. Odpowiednio dobrana do  potrzeb cieplnych i powierzchni budynku będzie całkowicie bezobsługowa. Nie wymaga też budowy zbiornika na paliwo czy osobnego pomieszczenia, w którym powinniśmy ją umieścić. Urządzenie nie generuje spalin, dlatego też w nie powoduje zanieczyszczenia środowiska. Możemy z powodzeniem wykorzystać ją nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też budynkach wielorodzinnych, gdzie jej montaż będzie łatwiejszy niż tradycyjnego kotła grzewczego. Najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym, które również cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze względu na walory funkcjonalne i estetyczne, jakie oferuje.

Należy jednak zwrócić uwagę na pewne minusy związane z użyciem pomp ciepła. Główny dotyczy wysokiego kosztu zakupu i instalacji systemu. Ten jednak zwraca się podczas późniejszej eksploatacji dzięki niewysokim kosztom wytworzenia ciepła – najniższym po kolektorach słonecznych. Pewną wadą jest również uzależnienie działania urządzenia od energii elektrycznej. Ta jest niestety dość droga, dlatego warto rozważyć montaż wspomnianych wcześniej paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu uzyskamy w pełni ekologiczny, samowystarczalny system ogrzewania.