Jak funkcjonuje nowoczesne gospodarstwo rolne?

Materiał partnera
2019-05-30

Rolnictwo to jeden z najważniejszych sektorów polskiej gospodarki. Ponad połowa ternu naszego kraju to obszary rolne zajmowane przez ponad milion gospodarstw rolnych. Produkty z nich pochodzące mają znaczenie nie tylko dla naszego rodzimego rynku, ale stanowią też pożądany za granicą towar eksportowy. Wydajność produkcji w dużym stopniu uzależniona jest od zaawansowania technologicznego gospodarstw.

Gospodarstwa rolne w Polsce

Wyniki badań statystycznych przeprowadzonych przez GUS za rok 2017 wskazują, że polskie rolnictwo się rozwija. Ponad połowa kraju to tereny rolne, na których działa aktywna produkcja roślinna oraz zwierzęca. W stosunku do roku poprzedniego zauważyć też można wzrost globalnej produkcji rolniczej.

Gospodarstwa rolne są potężną siłą polskiej gospodarki, co widać na każdym kroku. Rolnicy chętnie inwestują w rozwój i zwiększają skalę swojej działalności. Dużym zainteresowaniem cieszą się programy unijne, które często pozwalają na dokonanie kluczowych zmian w sposobie prowadzenia produkcji.

W tak intensywnie rozwijającym się sektorze duże znaczenie mają profesjonalne usługi rolnicze, które z jednej strony są ogromnym wsparciem dla mniejszych gospodarstw, a z drugiej umożliwiają poszerzanie działalności w optymalnym tempie.

Specjalistyczny sprzęt w rolnictwie

Każda branża wiąże się z wykorzystywaniem technologii tworzonych na jej użytek. W tym przypadku są to różnego rodzaju maszyny rolnicze, bez których niemożliwe jest uprawianie pół. Małe gospodarstwa, o powierzchni do 2 ha, stanowią około 20% wszystkich polskich gospodarstw. Na tak niewielkich użytkach rolnych często nieopłacalne jest utrzymywanie niektórych sprzętów, a takich jak na przykład kombajn. Ale plony nadal wymagają zebrania – co wtedy zrobić?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnych usług rolniczych. Tym zajmuje się w swojej firmie Jan Grysczyk, który oferuje rolnikom między innymi sianie,  zbieranie, koszenie oraz zwożenie zbóż. Innymi pracami, do których liczne gospodarstwa rolne mogą zaangażować profesjonalistów, są:

  • sianie, zbieranie i koszenie kukurydzy;
  • zbieranie trawy przyczepą samozbierającą;
  • wynajem wału do ubijania kiszonek.

Zaangażowanie firmy, która oferuje usługi ciągnikiem lub kombajnem będą dużym wsparciem zarówno dla małego gospodarstwa, jak i dla większego. Praca na roli uzależniona jest od pogody – deszcz często uniemożliwia pracę, a zbyt duże opóźnienia w żniwach prowadzić mogą do poważnych strat w plonach. Zaangażowanie dodatkowych maszyn niewątpliwie przyspieszy cały proces.

Opracowanie artykułu:

Usługi Rolnicze Jan Grysczyk

Główna 13, 46-046 Kadłub Turawski opolskie
e-mail