Bez domowej instalacji elektrycznej nasze gospodarstwo nie może funkcjonować. Wszystkie sprzęty wymagają użycia prądu. To sprawa oczywista. Czy jesteśmy jednak świadomi, w jaki sposób należy ją zainstalować, aby była bezpieczna w użytkowaniu dla wszystkich domowników oraz wydajna, przy tak dużej ilości sprzętów elektrycznych, jakich używamy? Jaki zasadami należy się kierować przy jej montażu i dlaczego?

Projekt instalacji elektrycznej

Bezpieczna i wydajna instalacja elektryczna musi być poprzedzona solidnym i dobrze zaplanowanym projektem instalacji elektrycznej. Podczas projektowania istotna jest wiedza na temat prognozowanych sprzętów, które chcemy używać w domu, a także ilość pomieszczeń naszego zabudowania. Projekt jest konieczny do uzyskania pozwolenie na budowę, gdyż ciężko byłoby zacząć budowę domu bez rozplanowania instalacji elektrycznej. Już na etapie projektu warto wybrać profesjonalną firmę typu Pi-Energa Janusz Ciepłuch z dobrymi opiniami klientów, aby nie tylko zaprojektowała naszą instalację elektryczną, ale także dokonała jej montażu.

Profesjonalni elektrycy znają wszystkie niezbędne zasady do założenia bezpiecznej i wydajnej instalacji elektrycznej. Jakie są najważniejsze zasady przy montowaniu domowej instalacji elektrycznej? Przepisy nakazują, aby na każde 4-5m2 powierzchni, zainstalować jedno gniazdko.  Także odległość gniazdek od blatów w kuchni ma znaczenie, podobnie jak i w łazience od źródła wody. Gniazdka w łazience muszą koniecznie być montowane ze stykiem ochronnym. Cały budynek należy podzielić na poszczególne obwody elektryczne, tak, aby nie ulegały przeciążeniu, ani awarii. Nie może dojść do sytuacji, kiedy przez jeden zepsuty obwód, przestanie działać cała instalacja. Dlatego montuje się tablicę rozdzielczą, gdzie można włączać i wyłączać poszczególne obwody. Osobny obwód potrzebny jest do oświetlenia, jak i do gniazdek. Także urządzenie, które potrzebują dużą ilość energii elektrycznej (np. elektryczna kuchenka) powinny mieć swój własny obwód.

Inne instalacje elektryczne

Decydując się na domową instalację elektryczną, warto pomyśleć o innych instalacjach elektrycznych, które znacznie mogą nam ułatwić życie. Warto zastanowić się nad instalacją alarmową, która zwiększy nasze poczucie bezpieczeństwa, podobnie jak i instalacja przeciwpożarowa (umożliwia szybkie wygaszenie ognia) i odgromowa. W zamożnych domach, czy firmach można również zdecydować się na monitoring. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo instalacji elektrycznej powinno być sprawdzane raz na 5 lat, przez doświadczonego elektryka, który wykonuje za pomocą specjalistycznych narzędzi pomiary elektryczne.