Otaczające nas powietrze to nic innego niż mieszanina gazów. To właśnie one tworzą atmosferę ziemską. Największą ilość stanowi azot, a za nim znajduje się tlen. Łącznie stanowią one około 99% powietrza. Na pozostały 1% składają się inne gazy, np. argon. Aby możliwe było użycie gazów znajdujących się w powietrzu, konieczne jest ich wydzielenie. Zatem jak produkuje się gazy techniczne i jakie ich rodzaje się spotyka?

Powstawanie gazów technicznych

Pierwszym etapem produkcji gazów technicznych jest zasysanie powietrza z otoczenia i filtrowanie go. W ten sposób możliwe jest usunięcie wszelkich pyłów. Jednak by można było uruchomić obieg w specjalnej instalacji, powietrze musi być sprężane do około 6 barów. Sprężenie powietrza sprawia, że jego temperatura rośnie, dlatego konieczne jest jego schłodzenie. W tym celu wykorzystuje się wodę. Następnie schłodzone powietrze trafia na sita molekularne i ponownie się je oczyszcza. Sita molekularne pozwalają na filtrowanie powietrza z dwutlenku węgla, węglowodorów, a także wilgoci. Kolejny etap polega na chłodzeniu powietrza do temperatury -175 stopni Celsjusza. Potem skrapla się je w głównym wymienniku ciepła.

Najważniejszą chwilą w trakcie produkowania gazów technicznych jest trafienie powietrza do kolumny rektyfikacyjnej, w której dochodzi do wielokrotnego mieszania strumieni gazu. Dzięki temu wyodrębnia się tlen, azot i argon. Ostatni z wymienionych gazów jest najtrudniejszy do pozyskania, ponieważ do jego produkcji niezbędne jest użycie złożonych rozwiązań technologicznych. Po tym etapie gazy umieszcza się w zbiornikach magazynowych. Gazy techniczne przechowuje się w stanie ciekłym.

Jakie są rodzaje gazów technicznych?

Gazy techniczne mogą mieć rozmaite rodzaje. Wcześniej wspomniany został już argon. Ten gaz, który znajdziemy w ofercie firmy Jula Gas z Czerwionki-Leszczyn w województwie śląskim, nie ma koloru ani zapachu. Jego cechą charakterystyczną jest to, że waży więcej od powietrza. Argon powszechnie wykorzystywany jest w produkcji żarówek, a także do zabezpieczeń dysków twardych. Niekiedy używa się go w procesach spawalniczych. Kolejnym gazem technicznym jest acetylen. Charakteryzuje się niemal nieuchwytnym zapachem. Do tego gaz ten podatny jest na wybuchy, do których może dojść w wyniku połączenia się acetylenu z powietrzem atmosferycznym. Wykorzystuje się go jako paliwo lamp acetylenowych oraz w przemyśle chemicznym. Poza tym znalazł zastosowaniem w trakcie wyrabiania tworzyw sztucznych.

Gazem technicznym lżejszym od powietrza jest hel. To właśnie ta cecha sprawia, że balony napompowane nim unoszą się, a nie opadają. Hel to bezwonny gaz, który nie posiada również smaku. Ważna jego cechą jest to, że ma niską temperaturę wrzenia. Ze względu na to używa się go do chłodzenia nadprzewodników. Hel stanowi także jeden ze składników mieszanek do oddychania, które wykorzystywane są przez nurków. Poza wymienionymi wyróżnia się także inne gazy techniczne. Do często wykorzystywanych i najbardziej znanych należą m.in. propan oraz dwutlenek węgla.