Na rynku znaleźć możemy profile stalowe o różnych kształtach, między innymi owalne. Mają one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a ich produkcja musi odbywać się w ściśle określony sposób oraz z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Czytając ten artykuł dowiesz się, jakie sposoby produkcji profili owalnych wyróżniamy oraz czym się one charakteryzują.

Rodzaje profili owalnych

Podobnie jak w przypadku innych kształtów zamkniętych profili stalowych, również profile owalne mogą być produkowane na dwa sposoby, przez co mają one inne właściwości. Sposobom produkowania zawdzięczają również swoje nazwy – profile gorącowalcowane i profile zimnogięte. Bez znaczenia na jaki profil się zdecydujemy, wszystkie produkowane są z wykorzystaniem arkuszy stalowej blachy, która obrabiana jest przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Blacha może być dodatkowo ocynkowana, co zwiększa jej żywotność. Profesjonalni producenci owalnych profili stalowych, na przykład Szar, oferują jeden i drugi rodzaj tych produktów, dzięki czemu z łatwością będziemy mogli je porównać i wybrać odpowiedni dla siebie.

Profile gorącowalcowane

Jak łatwo się domyślić, profile te powstają z wykorzystaniem wysokich temperatur. Blacha stalowa podgrzewana jest do temperatury 900:1000 stopni, przez co staje się wyjątkowo plastyczna. Plastyczność ta pozwala nadawać stali wymagany kształt, dzięki czemu można stworzyć między innymi profil owalny. Oprócz dogodności w tworzeniu kształtu, z łatwością można stworzyć różne długości i grubości ścianek produktu. Stalowe profile owalne tworzone w ten sposób charakteryzuje jednorodna struktura i wysoka rozciągliwość na całej ich powierzchni, są również odporne na działanie korozji. Profile tworzone na gorąco dobrze znoszą cięcie i spawanie, a dodatkowo są odporne nawet na wyjątkowo duże obciążenia, dzięki czemu wykorzystywane są do tworzenia wielu skomplikowanych konstrukcji.

Profile zimnogięte

Ten rodzaj tworzenia profili polega na zaginaniu fragmentów blachy na specjalnych giętarkach rolkowych. Urządzenia pracują z ogromną siłą zaginając i łącząc fragmenty blachy w taki sposób, by powstał pożądany kształt. Ważne jest, by blacha została uprzednio właściwie przygotowana, poprzez pocięcie jej na odpowiednio grube i szerokie pasy. Profile takie są twardsze od tworzonych na gorąco, ale mniej plastyczne. Mogą one być lżejsze przez zastosowanie cieńszej grubości ścianek, zachowując jednocześnie taką samą wytrzymałość. Również ten rodzaj profili charakteryzuje odporność na korozję i duże obciążenia, przez co także ten rodzaj profili ma wiele zastosowań i zwolenników.