Niewielkie granulki o kształcie walca z wyglądu przypominają karmę dla psa, tymczasem obecnie jest to jeden z najlepszych materiałów opałowych. Pellet, bo oczywiście o nim tutaj mowa, jest paliwem pochodzenia naturalnego, dzięki czemu jego spalanie nie szkodzi środowisku. Dodatkowo jest łatwo dostępny i stosunkowo tani. Jak dokładnie powstaje pellet? Jakich materiałów używa się do jego wykonania? To wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule.

Z czego robi się pellet?

Materiał opałowy, jakim jest pellet, znany jest już od przeszło 100 lat. Jego produkcja najszybciej rozwijała się w Ameryce, później zaczął być wykorzystywany także w krajach europejskich. Jednak w Polsce pellet pojawił się stosunkowo późno, bo dopiero na początku XXI wieku. Jak to się stało, że pellet cieszy się tak dużą popularnością? Zawdzięcza to przede wszystkim swoim doskonałym parametrom i właściwościom. Te natomiast są efektem składników użytych do produkcji pelletu oraz samego procesu produkcji.

Pellet to materiał opałowy, który mówiąc najogólniej – powstaje z odpadów drzewnych. Co bardzo ważne nie posiada żadnych zanieczyszczeń i dodatkowych składników, dzięki czemu spalanie nie szkodzi środowisku. Najczęściej wykorzystuje się odrzuty z tartaków, stolarni czy zakładów drzewnych. Do wykonania pelletu sprawdzą się m.in.:

  • torf,
  • drewno,
  • odpady drzewne: kora, trociny, zrębki i inne odpady,
  • odpady rolnicze: odpady kukurydzy, słoma, odpady zbożowe, łuski słoneczka, pestki.

Kluczowy wpływ na właściwości pelletu ma przede wszystkim gatunek drewna, a także jego twardość czy wilgotność.

Proces produkcji pelletu

Produkcja pelletu to proces wyjątkowo złożony i wieloetapowy, ale jednocześnie dzięki temu, że jest w pełni zautomatyzowany, przebiega szybko i sprawnie. W pierwszej kolejności materiał, z którego ma być wykonany pellet zostaje dokładnie oczyszczony z wszelkich zanieczyszczeń. Następnie poddaje się go rozdrobnieniu i suszeniu w specjalnych suszarniach. Kolejnym i jednocześnie najważniejszym etapem jest granulacja. Wysuszone trociny trafiają do granulatora, gdzie pod wpływem nacisku zostają sprasowane i uzyskują pożądany kształt oraz rozmiar. Ostatni krok to zapakowanie pelletu do specjalnych worków, zazwyczaj 15-kilogramowych. Tak przygotowany pellet znaleźć można między innymi w składzie opału Piórki w Zwierzynie i Gorzowie Wielkopolskim. Co warto podkreślić, kupowanie od sprawdzonych firm daje gwarancję, że jest to materiał opałowy najwyższej jakości, który zapewni pożądane efekty w procesie spalania.