Pracownie metaloplastyczne obsługują dzisiaj różnych odbiorców z sektora energetycznego, budowlanego, wnętrzarskiego, motoryzacyjnego, a także z wielu innych gałęzi przemysłu ciężkiego oraz lekkiego. Firmy takie gotowe są przy tym do realizacji bardzo złożonych projektów swoich klientów tak, aby wytwarzane produkty, półprodukty, a nawet całe technologie produkcyjne wyróżniały się idealny dopasowaniem do działalności prowadzonej przez inwestora.

Od projektu po pełne wykonawstwo

Duże firmy z branży metaloplastycznej, które posiadają bardzo rozbudowany park maszynowy,  są gotowe na pełną realizację inwestycji klienta. Pracownie obróbki metali nie tylko zatem zajmują się wytwarzaniem seryjnym detali takich jak śruby lub różne elementy montażowe. Mogą one zagwarantować nawet przygotowywanie maszyn produkcyjnych. Przykładowe konstrukcje, które powstają w parkach technologicznych pracowni metaloplastycznych to walce do pokrycia gumą różnego przeznaczenia, walce poligraficzne, zautomatyzowane linie produkcyjne, sprzęty przemysłu spożywczego, maszyny do obróbki kartonów czy też linie do tworzenia toreb foliowych. Przykładów i niecodziennych zleceń jest bardzo dużo, ale zakres obsługi takich inwestycji jest bardzo podobny.

Eksperci z firm obróbki metali przeprowadzają szerokie wywiady z klientem, tworzą razem z nim koncepcje, a następnie przechodzą do ważnego etapu projektowania. Odbywa się ono w technologii modelowania 3D oraz CAM/CAM, która zsynchronizowana jest w pełni z rozwiązaniem CNC. Oczywiście klient liczyć może również na wdrażanie poprawek, testy urządzeń oraz ich pierwszy rozruch wraz z kalibracją.

Nowoczesny park maszynowy podstawą innowacyjnych usług

Parki technologiczne najlepszych firm metaloplastycznych muszą być bardzo rozbudowane i zautomatyzowane. Ważna jest powtarzalność ich pracy, a także precyzja. Działające na rynku od wielu lat pracownie często wyposażone są zatem w pełen branżowy sprzęt, na którym zarówno przygotowują złożone projekty maszyn technologicznych, jak i które służą do tworzenia setek identycznych detali – produktów, półproduktów, a nawet prototypów.

Park nowoczesnych firm powinien zatem wyróżniać się posiadaniem tokarek, frezarek poziomych i pionowych, szlifierek walcowych oraz płaszczyznowych, elektrodrążarek drutowych, osprzętu spawalniczego TIG/MIG, a także centrów obróbczych CNC. Ważne są również inne urządzenia do skrawania oraz wykonywania pomiarów – tu przykładem nowoczesnego urządzenia jest maszyna Mitutoyo Crysta Plus M574. Posiada ją między innymi przedsiębiorstwo zaopatrzenia technicznego i usług obróbki metali PRO-TECH. Firma ta słynie z innowacji procesowej w obszarze obróbki skrawaniem metali.

Prototyping – kiedy liczy się najwyższa jakość przy najniższych kosztach

Firmy z branży obróbki metali i metaloplastyki, które obsługują duże inwestycje, a nawet projekty unijne wyznaczają standardy rynkowe. Oprócz produkcji maszyn technologicznych, regeneracji narzędzi czy szerokich usług CNC, przedsiębiorstwa takie mogą zagwarantować wiele innowacyjnych rozwiązań. Przykładem jest prototyping, czyli tworzenie poglądowych produktów. Prototypy – głównie detali – są tanie w produkcji, a pozwalają na przeprowadzanie na nich wielu testów. W ten sposób łatwo można zbadać jakość określonego wyrobu, ulepszając go i wytyczając dla niego najtańszy model produkcji.