W dzisiejszych czasach mamy dostęp nie tylko do owoców krajowych, ale także tych zagranicznych. Wiąże się to z magazynowaniem ich w ogromnych ilościach, zanim trafią na sklepowe półki. Składowanie owoców może mieć miejsce w zakładach produkcyjnych, specjalnych magazynach lub na sklepowych zapleczach. W jakich warunkach powinny być przechowywane, aby jak najdłużej pozostały świeże?

Jak stworzyć korzystny mikroklimat?

Stworzenie odpowiedniego mikroklimatu jest bardzo ważne i wpływa na trwałość owoców. Podczas przystosowywania magazynu trzeba pamiętać o dwóch parametrach – temperaturze oraz wilgotności. Istotne są również takie czynniki jak cyrkulacja powietrza, czy też skład atmosfery przechowalniczej. Owoce dobrze „czują się” w niskich temperaturach, dlatego najlepszym rozwiązaniem są chłodnie. Ich wykonanie warto zlecić specjalistom w zakresie chłodnictwa przemysłowego np. firmie Klimart, której siedziba znajduje się w Piekarach Śląskich.

Zakres optymalnych temperatur

Nie wszystkie owoce przechowuje się w takiej samej temperaturze, dlatego mikroklimat powinien być dostosowany indywidualnie. Temperatury optymalne to:

  • owoce jagodowe od -1 do +1 stopni,
  • owoce pestkowe od -1 do +1 stopni,
  • owoce ziarnkowe od 0 do 4 stopni.

Zdecydowanie największy zakres temperatury składowania mają owoce cytrusowe, takie jak cytryny, mandarynki, pomarańcze oraz grejpfruty. Można składować je w temperaturze od 1,5 do nawet 16 stopni Celsjusza. Jak można się domyślić, wynika to głównie z tropikalnego rejonu, w którym są one uprawiane.

Jak długo można przechowywać?

Owoce można podzielić ze względu na długość przechowywania, która nawet w przypadku najlepszej chłodni jest ograniczona:

  • Owoce nietrwałe – maliny, poziomki i truskawki. Maksymalny czas składowania wynosi zaledwie kilka dni.
  • Owoce średniotrwałe – agrest, borówki, brzoskwinie, cytryny żółte, jeżyny, morele, porzeczki, śliwki oraz winogrona. W chłodni wytrzymają kilka tygodni.
  • Owoce trwałe – daktyle, gruszki, jabłka, grejpfruty, mandarynki, pomarańcze oraz żurawiny. W niskiej temperaturze bez problemu przetrwają nawet wiele miesięcy, a ich skorki nadal będą wyglądały świeżo oraz jędrnie. To właśnie te owoce można z łatwością dostać nawet poza sezonem. Polskie jabłka są dostępne w sklepach przez cały rok.

Przechowywanie owoców bez chłodni jest trudne i już po kilkunastu godzinach wiele z nich zaczyna się psuć. Można to zauważyć po przyniesieniu ich do domu, kiedy przebywają w wysokiej temperaturze np. banany szybko czernieją.