Kształtowniki są jednymi z najważniejszych stalowych elementów konstrukcyjnych. W przypadku kształtowników stalowych zwykle wykonuje się je ze stali walcowanej oraz giętej na zimno. Wiele osób, które nie korzystają z kształtowników na co dzień, nie potrafi rozróżniać ich kształtów na podstawie nazwy. Jak rozróżniać kształtowniki, gdzie się je stosuje i w jakich firmach kupować, aby stal była wysokiej jakości?

Jak rozróżniać kształtowniki?

Wbrew pozorom, zapamiętanie nazw i kształtów nie jest trudne, gdyż zostały one nadane intuicyjnie:

  • Ceownik – ma kształt litery C, której krawędzie równoległe tworzą kąty proste z krawędzią prostopadłą.
  • Teownik – jak można się domyślić, ma on kształt litery T. Jedna z krawędzi jest ułożona prostopadle do drugiej w połowie jej długości.
  • Dwuteownik – składa się z dwóch krawędzi równoległych, połączonych w połowie długości krawędzią prostopadłą. Przypomina dwie złączone ze sobą litery T.
  • Zetownik – ma kształt litery Z, lecz krawędź łącząca krawędzie równoległe jest umiejscowiona prostopadle do nich.
  • Kątownik – ma kształt litery L, dwie krawędzie ułożone są do siebie prostopadle, tworząc kąt prosty.

Choć nie wszystkie nazwy stalowych kształtowników pochodzą od liter alfabetu, rozpoznanie ich nie powinno sprawić problemu nawet niedoświadczonej osobie.

Zastosowanie kształtowników

Kształtowniki wykonane z wysokiej jakości stali są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz obciążenie. Dzięki temu mogą wyć stosowane jako element konstrukcyjny w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się je do budowy bram, ogrodzeń, konstrukcji przemysłowych (halowych) oraz rusztowań. Bardzo często stanowią one element przyczep, pojazdów ciężarowych, urządzeń portowych i statków, a także podwozi kolejowych. Z kształtowników można tworzyć również szkielet mniejszych konstrukcji, na przykład przydomowych placów zabaw lub mebli ogrodowych.

Gdzie kupować?

O wytrzymałości kształtowników decydują nie tylko ich wymiary, ale również jakość stali oraz to, jaką technologią były wytwarzane. Wobec tego należy kupować je wyłącznie u profesjonalnych producentów (np. Stam), którzy mogą zagwarantować wysoką jakość swoich produktów. Producent kształtowników powinien znać ich wytrzymałość oraz maksymalne obciążenie, aby pomoc klientowi w dobraniu właściwych materiałów. Kształtowniki z grubej stali będą wytrzymalsze, lecz jednocześnie cięższe, dlatego i rodzaj, wymiary i kształty muszą być zawsze indywidualnie dostosowane do potrzeb klienta. Bez względu na to, czy zajmujesz się tworzeniem konstrukcji z kształtowników amatorsko, czy też jesteś właścicielem przedsiębiorstwa – zawsze korzystaj z materiałów wysokiej jakości!