Zużyte katalizatory samochodowe mają na sprzedaż przede wszystkim stacje demontażu pojazdów i warsztaty samochodowe. Często są one niepotrzebnie magazynowane i jeszcze bardziej niszczeją. Tak jak wszystkie części samochodowe, powinny one zostać właściwie utylizowane, a w miarę możliwości – można je odzyskać i wykorzystać ponownie. Dlaczego warto recyklingować katalizatory i gdzie szukać korzystnego skupu?

Z czego składa się katalizator?

Katalizatory samochodowe są fachowo nazywane reaktorami katalitycznymi i ich podstawową funkcją jest zmniejszenie ilości szkodliwych gazów, które są wydzielane wraz ze spalinami. Żeby chronić środowisko naturalne, katalizator powinien być wymieniony od razu, kiedy tylko ulega awarii. Substancjami katalitycznymi są zwykle pallad, rod oraz platyna – metale szlachetne. Na składowiskach w pobliżu stacji demontażu i warsztatów samochodowych można znaleźć wiele katalizatorów, co jest marnotrawstwem cennych surowców.

Jak znaleźć dobry skup?

Wiele osób odwleka sprzedaż katalizatorów, zasłaniając się niskimi cenami lub brakiem czasu. Warto znaleźć skup, z którym wymówki te przejdą do historii. Wśród najważniejszych cech skupu katalizatorów powinny znaleźć się:

  • Korzystne ceny – wycena powinna być rzetelna i indywidualna, aby sprzedawca nie stracił na sprzedaży materiałów.
  • Transport – odbiór katalizatorów przez przedstawicieli skupu jest ważny szczególnie w przypadku większej ilości, kiedy przydatny będzie samochód dostawczy lub przyczepka.
  • Ekologia – skupy powinny być nie tylko fair w stosunku do osób, które sprzedają katalizatory, ale także dla środowiska. Materiały pozostałe po recyklingu katalizatorów muszą być we właściwy sposób utylizowane.

Jednym z polecanych skupów katalizatorów oraz monolitów, który dba zarówno o swoim klientów, jak i środowisko, jest firma Katmet, której siedziba znajduje się w Inowrocławiu, a usługi świadczy na terenie całego kraju!

Dlaczego warto recyklingować?

Recykling katalizatorów może przebiegać dwojako. Pierwszą metodą jest po prostu ich renowacja i przywrócenie do stanu, w którym mogą ponownie służyć jako niezawodne części samochodowe. Jeśli jednak katalizator został trwale wykluczony z użytku, można odzyskać z niego cenne metale szlachetne. Mogłoby się wydawać, że element ten jest zupełnie bezużyteczny i kiedy ulegnie zniszczeniu, jest po prostu wyrzucany. Nic bardziej mylnego! Przyjmuje się, że z kilku ton katalizatorów można odzyskać aż jeden kilogram platyny. Jeden gram platyny to ponad 120 PLN. Pieniądze to jednak nie wszystko. Recykling pozwala przede wszystkim na odciążenie środowiska naturalnego. Surowce nieodnawialne mogą z czasem się wyczerpać i należy ograniczać ich wydobycie.