Bez wag nie mogłoby funkcjonować wiele różnych branż. Są pogrzebne wszędzie tam, gdzie konieczne jest zważenie towaru, a więc w sklepach, magazynach, zakładach produkcyjnych, a także laboratoriach. Aby móc używać wagi powinna być ona zalegalizowana, co oznacza, że potwierdzona zostaje jej prawicowość pomiarów, czym zajmuje się firma Legalizacja i Sprzedaż Wag Mariusz Głosek. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat legalizacji wag. Zapraszamy do lektury!

Proces legalizacji wagi – sprawdzenie prawidłowości działania

Historia wag sięga bardzo dawnych czasów, kiedy zakup bardzo dużej ilości produktów odbywał się z koniecznością procesu ważenia. Współczesne bardzo wiele produktów czy artykułów spożywczych można kupić w opakowaniach jednostkowych, na których widnieje informacja dotycząca wagi. Nie oznacza to, że era wag się kończy, a wręcz przeciwnie! Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych modeli połączonych np. z etykieciarkami. Aby móc dokonywać procesu ważenia prowadząc działalności gospodarczą czy firmę, konieczna jest legalizacja wagi, czym zajmuje się firma Mariusza Głoska. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych wag, począwszy od spożywczych, poprzez samochodowe, magazynowe, przemysłowe, inwentarzowe, lekarskie, osobowe, noworodkowe, precyzyjne (np. stosowane w laboratoriach), a także modele kontrolne do towarów paczkowanych i liczące sztuki.

Jak wygląda legalizacja wagi?

Podczas legalizacji wagi sprawdza się, czy dokonuje ona prawidłowych pomiarów i czy mieszą się one w granicach błędu, który zależy od rodzaju wagi. Błąd pomiarowy standardowego, współczesnego ważącego urządzenia sklepowego wynosi około 5 g, a magazynowego, mieszczącego dużo większe gabaryty mieści się w przedziale od 20 do 50 kg. Wyróżnia się legalizację pierwotną oraz wtórną. Pierwsza z nich jest wykonywana przed wprowadzeniem urządzenia do obrotu i jest ona ważna przez okres 35 miesięcy. Z kolei, wtórny przegląd techniczny powinien obywać się co 25 miesięcy i  muszą być wykonane licząc od 1 dnia miesiąca, w którym odbyła się poprzednia legalizacja. Na każdej wadze umieszczona jest tabliczka znamionowa, na której może sprawdzić, jaki jest zakres pomiaru oraz błąd.

Po przeprowadzeniu kontroli właściciel wagi otrzymuje stosowny dokument potwierdzający wykonanie przeglądu, a na urządzenie naklejana jest specjalny hologram z datą badania. Brak legalizacji wagi grozi karą finansową w razie przeprowadzenia kontroli, a o za tym idzie również dany sklep czy punkt usługowo-handlowy może być negatywnie postrzegany przez klientów. Warto również dodać, iż legalizacja wagi traci ważność w  przypadku uszkodzenia lub zdjęcia specjalnych zabezpieczeń. Naprawą oraz przeglądami technicznymi zajmuje się sprawdzona i doświadczona firma Legalizacja i Sprzedaż Wag Mariusz Głosek z Ostrołęki w województwie mazowieckim. Do legalizacji wag pochodzących od różnych producentów, przedsiębiorstwo dostarcza wzorce masy wzorcowane przez Urząd Miar.