Tworzywa sztuczne zupełnie zrewolucjonizowały współczesny świat i znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziadzinach życia. Do produkcji różnych detali czy opakowań z polimerów stosuje się najczęściej formowanie wtryskowe, do którego niezbędne są precyzuje formy, umożliwiające otrzymanie powtarzalnych wyrobów finalnych o wysokiej jakości. W tym artykule dowiesz się, jak przebiega formowanie wtryskowe i w jaki sposób otrzymuje się formy.

Przebieg formowania wtryskowego

Bardzo duża część wyrobów z tworzyw sztucznych dostępna na rynku jest otrzymywana za pomocą formowania wtryskowego. Jest to tek chętnie wybierana metoda ze względu na bardzo wysoka jakość otrzymywanych wyrobów o satysfakcjonujących parametrach technicznych, możliwość powtarzalności i produkcji opakowań lub detali w procesie ciągłym, a także dowolne projektowanie nawet skomplikowanych kształtów tworzyw, które jest możliwe za pomocą form wtryskowych, wykonanych najczęściej ze stali z różnymi domieszkami uszlachetniającymi, wpływającymi na parametry wytrzymałościowe. Formy wtryskowe należą do specjalistycznych narzędzi precyzyjnych i są jednym z głównych elementów linii technologicznych przeznaczonych do produkcji masowej.

Sam proces formowania wtryskowego polega na podawaniu polimerowego materiału termoplastycznego w formie granulatu do wnętrza cylindra specjalistycznej wtryskarki. Wewnątrz poprzez działanie wysokiej temperatury następuje uplastycznienie materiału, który jest za pomocą ślimaka wtłaczany przez dysze do przygotowanej formy wtryskowej. Następnie wypraska jest chłodzona (w tym czasie zastyga) i opuszcza formę. Na koniec otrzymany produkt jest oczyszczany z resztek tworzywa i w zależności od przeznaczenia poddawany innymi procesom, jak polerowanie. Przy tak skomplikowanych procesach jedynie produkcja na dużą skale jest w stanie obniżyć koszty jednostkowego produktu. Podczas produkcji, niezwykle ważne są parametry procesowe, a także różne dodatki do polimerów, które mogą znacząco zmienić właściwości końcowe opakowania, jak np. sztywność czy wytrzymałość na intensywna eksploatację.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy produkcji form wtryskowych?

Wygląd uzyskanego produktu zależy od rodzaju i wymiarów formy, w związku z tym, są one niezwykle ważnym elementem technologii produkcji polimerowych przedmiotów o różnym zastosowaniu. Forma musi zostać przygotowana we właściwy sposób, który będzie odpowiadał założeniom projektowym. Pierwszy etapem prowadzącym do uzyskania formy jest stworzenie projektu wypraski, na podstawie której jest podejmowana weryfikacja technologiczna. Do gotowej dokumentacji technologicznej tworzy się formy ze stali, które pozwalają na otrzymanie bardzo wielu takich samych elementów, co pozwala na to, żeby koszty produkcji były możliwie zminimalizowane. Podczas produkcji forma bierze się pod uwagę również takie parametry jak ciśnienie wtrysku czy docisku, w zależności od rodzaju zastosowanego tworzywa, gdyż inaczej bardziej w przypadku polietylenu czy innych polimerów.

Parametry wytrzymałościowe formy zlezą od tego, jaki element będzie wtryskiwany i do czego będzie przeznaczony. Nie bez znaczenia jest grubość elementu oraz jego kształt. Doświadczona i specjalistyczna firma MSM sp. z o.o. z Chełmku w województwie małopolskim posiada rozbudowane zaplecze technologiczne, dzięki któremu nowoczesne maszyny mogą wytworzyć każdą, nawet najbardziej skomplikowaną formę, a zespół doświadczonych projektantów pomoże dobrać wszelkie parametry opakowania, w tym również kształt i wymiary. Nawet o niestandardowych kształtach, wymiarach, zimno- i gorącokanałowe formy mogą być wyprodukowane na życzenie klientów według ich własnego produktu. Wszystkie usługi świadczone są na najwyższym poziomie i z największą dbałością o detale.