Instalacja elektryczna w domu jest standardem, z którego trudno byłoby zrezygnować. Obecnie każdy dom musi być podłączony do sieci elektrycznej. Aby instalacja elektryczna działała w prawidłowy sposób trzeba zadbać o odpowiednie jej  zamontowanie. Wykonanie instalacji elektrycznej nie jest proste, do jej założenia wymagane są specjalne uprawnienia oraz wiedza na temat układania instalacji.

Instalacja elektryczna - ilość gniazdek, punktów oświetleniowych i włączników światła

Elektryk musi pamiętać o tym, że w nowoczesnych domach jest coraz więcej elementów, które korzystają z prądu. W każdym prawie domie są przecież takie urządzenia jak pralka, suszarka, lodówka, zamrażarka, kuchenka mikrofalowa, bojler elektryczny, a także wiele mniejszych sprzętów AGD i RTV, takich jak komputer, telewizor, radio, toster, mikrofalówka, ekspres do kawy. Większość osób w pewnym momencie swojego życia zaczyna narzekać na to, że w domu ma po prostu za mało gniazdem. Problem ten szczególnie uwydatnia się w kuchni - kiedy chcemy podłączyć sprzęt to musimy mieć wystarczająco dużo miejsca, aby podłączyć wszystkie urządzenia. Nie można jednak z ilością gniazdem przesadzić, żeby potem nie żałować, że wyglądają nieestetycznie. Zadaniem elektryka jest doradzanie klientowi w tym, w jakich miejscach i w jakim układzie najlepiej zamontować gniazdka elektryczne.

Dobra elektroinstalacja musi uwzględnić także potrzeby użytkowników względem ilości punktów świetlnych oraz włączników światła. Kompleksowa instalacja elektryczna uwzględnia komfort użytkowników i dobry dostęp do włączników światła w każdym momencie.

Elementy instalacji inteligentnego domu

Jak mówi ekspert firmy Elmar Usługi Elektryczne I Pomiary Mariusz Racinowski, dobry elektryk musi uwzględnić także elementy inteligentnego domu, które jeszcze kilkanaście lat temu nie były instalowane, a teraz powoli stają się standardem. Takimi elementami są między innymi:

  • videofon,
  • domofon,
  • systemy kina domowego,
  • systemy multimedialne,
  • domowa sieć komputerowa,
  • automatyka bram,
  • automatyka ogrzewania,
  • zdalnie sterowanie  żaluzje/rolety,
  • inne elementy sterowania potrzebne w inteligentnym domie.

Dołożenie okablowania na etapie prac budowlanych nie stanowi żadnego problemu. Problem pojawia się jednak później, kiedy prace zostały zakończone. Bardzo ważne jest więc to, aby inwestorzy dobrze przemyśleli rozmieszczenie konkretnych systemów jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Dzięki temu można uniknąć problemów i sprawnie założyć wszystkie potrzebne instalacje elektryczne.