Akustyka budowlana to obszerna dziedzina nauki, która bada dwa ważne dla użytkowników budynków zjawiska. Po pierwsze pozwala przeanalizować, jak dźwięk rozchodzi się w pomieszczeniach, co ma znaczenie z punktu widzenia właściciela kina, teatru czy sali koncertowej. A po drugie pozwala określić, jak dźwięki przenikają pomiędzy pomieszczeniami, co jest ważne dla każdego, kto ceni sobie spokój w domu i w miejscu pracy. Jak zbadać skuteczność izolacji akustycznej w budynku? Zapraszamy do lektury!

Czym jest izolacyjność akustyczna budynku?

Specjaliści z dziedziny akustyki budowli koncentrują się na badaniu hałasu w danym pomieszczeniu, mając na względzie dźwięki dochodzące do wnętrza z sąsiednich pomieszczeń oraz z zewnątrz. Celem ich pracy jest określenie zdolności izolacji akustycznej ścian i stropów. Każdy materiał budowlany posiada mniejszą lub większą zdolność do tłumienia dźwięków. Jeśli do wykończenia danego obiektu użyto materiałów kiepskiej jakości, izolacyjność akustyczna budynku będzie niska, co oznacza, że hałas emitowany np. przez mieszkańców jednego lokalu, będzie uciążliwy dla wszystkich pozostałych.

Można więc śmiało stwierdzić, że akustyka budowlana zajmuje się ochroną przeciwdźwiękową budynków oraz środowiska wokół zabudowań. Hałas może bowiem pochodzić nie tyle od głośnych sąsiadów, ale np. od urządzeń bądź instalacji zamontowanych w obiekcie. Natężenie dźwięków uzależnione jest od ciśnienia akustycznego i wyraża się je w decybelach (dB). Prawo reguluje dopuszczalny poziom hałasu w różnych obiektach budowlanych. Dla przykładu, hałas w mieszkaniu nie powinien przekroczyć 40 dB w ciągu dnia, czyli od godziny 6.00 do 22.00.

Jakie dźwięki badają eksperci?

Akustyka budowlana bada dwa rodzaje dźwięków – powietrzne i uderzeniowe. Dźwięki powietrzne to nic innego jak fale akustyczne rozchodzące się w powietrzu. Uderzają one w przegrody obiektu budowlanego, a rozchodząca się w wyniku tego zjawiska energia, jest słyszalna po drugiej stronie ściany lub stropu jako dźwięk. Dźwięki uderzeniowe z kolei dotyczą wyłącznie przegród poziomych i odnoszą się do hałasów wywołanymi uderzeniami w strop.

Mowa tu dźwiękach towarzyszących skakaniu, tupaniu czy upuszczeniu jakiegoś przedmiotu z wysokości. Wprawiają one w drgania sztywne połączenia między materiałami budowlanymi. Co istotne, do dźwięków uderzeniowych możemy zaliczyć także szum wody przepływającej przez rury. Dźwięk ten bywa mocno irytujący, zwłaszcza w starym budownictwie, z wysłużoną instalacją wodno-kanalizacyjną.

Zarówno dźwięki powietrzne, jak i uderzeniowe można wytłumić za pomocą odpowiednio dobranej izolacji akustycznej i wyposażenia wnętrz. Taką funkcję może pełnić np. winylowa tapeta, dywan lub specjalne, przeznaczone do tego celu wypełnienia przeciwdźwiękowe. Efektywność zastosowanej izolacji można zmierzyć przy pomocy zaawansowanej technologicznie aparatury. Mowa tu o wzorcowych źródłach dźwięku, które można znaleźć w ofercie firmy Hottinger Bruel & Kjaer Poland.

Czym jest wzorcowe źródło dźwięku?

Wzorcowe źródło dźwięku to kalibrowane źródło mocy akustycznej z dobrze zdefiniowanymi charakterystykami pracy i przewidywalnym działaniem. Ma mocną, zwartą budowę i wytrzymałą konstrukcję, która gwarantuje niezawodne działanie urządzenia w każdych warunkach. Można go używać zarówno w warunkach terenowych, jak i w laboratoriach. Jak tłumaczy specjalista z firmy Hottinger Bruel & Kjaer Poland:

Wzorcowe źródło dźwięku musi emitować moc dźwięku w sposób równomierny we wszystkich kierunkach, by uzyskać wiarygodne wyniki. Budowa wzorcowego źródła dźwięku typu 4204 zapewnia jednolitą moc dźwięku o długotrwałej stabilności.”

Urządzenie to wykorzystuje się do pomiaru pochłaniania dźwięków i do pomiaru izolacyjności dźwięku. Firmy Hottinger Bruel & Kjaer Poland od ponad 80. lat dostarcza badaczom i inżynierom zaawansowane technologicznie rozwiązania i produkty wysokiej jakości do pomiaru i analizy dźwięków oraz drgań. Co ważne, przedsiębiorstwo jest w stanie dopasować swoją ofertę do potrzeb inwestora. Współpracuje z laboratoriami, pracowniami inżynieryjnymi, warsztatami konstrukcyjnymi oraz zakładami produkcyjnymi. Oferuje obsługę na najwyższym poziomie i konkurencyjne ceny usług.