Wykorzystanie tworzyw sztucznych do wykańczania boisk i placów zabaw pozwala na tworzenie tzw. bezpiecznych nawierzchni. Elastyczne, ale stabilne podłoża z SBR lub EPDM zapewniają doskonałe warunki do zabawy i uprawiania sportu dzieciom, a jednocześnie są estetyczne i łatwe w pielęgnacji. Jednak również one z czasem ulegają zużyciu. Jak zająć się utylizacją nawierzchni poliuretanowej?

Bezpieczne nawierzchnie poliuretanowe z recyclingu

Miejskie i szkolne place zabaw, boiska sportowe na świeżym powietrzu i bieżnie w salach gimnastycznych – to tylko niektóre miejsca, w których możemy spotkać nawierzchnie poliuretanowe z granulatów SBR i EPDM. Na boiskach do gry w piłkę nożną zamiast nich bardzo często używa się trawy syntetycznej, czyli również wykonanej z tworzyw sztucznych. Administratorzy obiektów sportowych i rekreacyjnych decydują się na montaż takich nawierzchni przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo użytkowników. Ich kolejną zaletą jest łatwość pielęgnacji – nawierzchnie poliuretanowe nie są bezobsługowe, ale ich utrzymanie nie wymaga wiele pracy ani środków.

Istotną zaletą nawierzchni z tworzyw sztucznych jest fakt, że surowce wykorzystywane do ich produkcji pochodzą z recyclingu. EPDM i SBR to materiały pozyskiwane w procesie przetwarzania odpadów gumowych, przede wszystkim opon samochodowych. Granulaty SBR i EPDM spełniają przy tym normy higieny i bezpieczeństwa niezbędne do dopuszczenia do użytku przez dzieci. Niestety z upływem czasu, w miarę eksploatacji, nawierzchnie zużywają się i wymagają naprawy lub całkowitej wymiany.

Utylizacja nawierzchni poliuretanowych

Stojąc przed koniecznością naprawy nawierzchni poliuretanowej, administrator obiektu musi odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: co zrobić z odpadami z boiska? Jeśli nawierzchnia poddawana jest miejscowej naprawie, zagospodarowaniem odpadów najprawdopodobniej zajmie się firma, która wykonuje uzupełnienia w nawierzchni. Jednak jeśli remont obejmuje całkowitą wymianę nawierzchni, trzeba będzie zadbać o właściwą utylizację odpadów we własnym zakresie.

Zużyte nawierzchnie poliuretanowe należy przekazać przedsiębiorstwu, które zajmuje się odbiorem odpadów, np. Planet Recycling. Taka firma oferuje profesjonalną utylizację odpadów z boisk, a wszystkie działania w zakresie gospodarowania odpadami realizowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Wytwórca odpadów po przekazaniu ich do odbioru otrzymuje dokumenty potrzebne do wpisu w Bazie Danych Odpadowych. Często spotykana praktyka polegająca na „oddawaniu” innym podmiotom nawierzchni po remoncie do ponownego wykorzystania jest nielegalna i podlega surowym karom. Fakt ten wynika z tego, iż nawierzchnia, która powstała po remoncie staje się odpadem i musi podlegać utylizacji niezależnie od jej stanu.