Producenci żywności muszą pakować swoje wyroby w opakowania, które będą w pełni bezpieczne dla konsumenta, a jednocześnie dobrze ochronią produkt na czas transportowania i magazynowania. Jednym z najlepszych materiałów są oczywiście tworzywa sztuczne – w szczególności folie. Który rodzaj folii najlepiej nadaje się do pakowania produktów spożywczych?

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Tworzywa sztuczne wykorzystywane do pakowania żywności nie mogą być w żaden sposób toksyczne. Oznacza to, że składniki użyte do ich produkcji nie mogą wydzielać żadnych szkodliwych substancji, które zagrażałyby życiu lub zdrowiu konsumenta. Co więcej, folia wykorzystywana do pakowania artykułów spożywczych powinna być bezbarwna i bezwonna, aby nie zmieniać właściwości wyrobu, takich jak smak, zapach lub wygląd. Co więcej, opakowanie powinno chronić żywność przed przedwczesnym zepsuciem się. W dzisiejszych czasach wielu konsumentów zwraca uwagę na estetykę, dlatego najpopularniejsze są folie bezbarwne. Opakowania do żywności – w tym również ogromny wybór folii – oferuje między innymi firma Techno, której siedziba znajduje się we Wrocławiu. Kupując materiały do pakowania artykułów spożywczych, warto korzystać z profesjonalnych źródeł, aby mieć pewność, że będą one w pełni bezpieczne.

Które rodzaje sprawdzą się najlepiej?

Wśród najchętniej wybieranych rodzajów folii do pakowania żywności można wymienić przede wszystkim:

  • Termokurczliwą folię poliolefinową – ma dużą wytrzymałość mechaniczną i wysoką przezroczystość. Występuje w formie półrękawka, rękawa lub taśmy. Najchętniej wybierana w przypadku pieczywa, wyrobów czekoladowych oraz warzyw i owoców.
  • Termokurczliwą folię polietylenową – mocna i odporna na działanie szkodliwych czynników środowiska np. niskich temperatur lub kurzu. Doskonale sprawdza się w czasie transportu, zwłaszcza do pakowania warzyw i owoców.
  • Nietermokurczliwą folię polipropylenową – posiada nie tylko optymalną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, ale również wysoki połysk, co ma ogromny wpływ na estetykę produktu. Ma wszechstronne zastosowanie, od przemysłu mleczarskiego po cukierniczy.

Oczywiście to nie wszystkie typy folii do pakowania żywności, gdyż obecnie można znaleźć dziesiątki rodzajów, które różnią się między sobą w mniejszym lub większym stopniu. W przypadku artykułów sprzedawanych na wagę (np. mięsa, wędlin i serów) bardzo często stosuje się również folię typu stretch, która może być używana zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Jest ona wydajna, rozciągliwa i łatwa w obsłudze.