Ręczne wózki paletowe stanowią podstawowe wyposażenie każdego magazynu, sklepu, czy hali produkcyjnej. Takie urządzenia mają także zastosowanie w miejscach pracy, w których ze względu na wielkość nie można zastosować czołowych wózków widłowych. Prezentowane maszyny pozwalają na przewożenie ładunków na małą odległość. Elementy konstrukcyjne wózka paletowego to przede wszystkim: zespół pompujący, rama, zespół dźwigni, zespół kół przednich i zespół kół tylnych.

Jak działa wózek paletowy?

W przypadku wózka paletowego unoszenie ładunku odbywa się za pomocą agregatu – siłownika hydraulicznego. Po ustawieniu dźwigni na dyszlu ruchem wahadłowym dyszla pompuje się olej pod nurnik powodując jego wysuwanie, a w konsekwencji, poprzez dźwignię, łącznik i wahacz unoszenie się ramy wózka.  

Jakie wyróżnia się rodzaje wózków paletowych?

Wymienia się kilka rodzajów wózków paletowych, a mianowicie wózki paletowe unoszące ręczne, wózki paletowe unoszące ręczne z wagą, ocynkowane, nierdzewne i antyelektrostatyczne.

Standardowe ręczne wózki paletowe wykorzystywane są w sklepach, magazynach, centrach logistycznych. Produkowane są ze stali wyższej jakości - 18G2A oraz lakierowane proszkowo z dodatkowym zabezpieczeniem przed korozją poprzez fosforanowanie.  Co więcej, dzięki temu możliwe jest stabilne i wydajne realizowanie zleconych zadań – podkreśla specjalista reprezentujący przedsiębiorstwo Zakrem Sp. z o. o., które zajmuje się dystrybucją wózków przemysłowych i transportowych.

Wózki paletowe z wagą to rozwiązanie umożliwiające ważenie towaru bez konieczności przekładania na odrębne urządzenie ważące. Wózki paletowe ocynkowane i nierdzewne doskonale sprawdzają się w zakładach przetwórstwa spożywczego, mleczarniach, masarniach, zakładach rybnych, czy drobiarskich. Wózek antyelektrostatyczny przeznaczony jest do pracy w środowisku elektronicznym i we wszystkich miejscach wrażliwych na gromadzące się ładunki elektrostatyczne. Zastosowane materiały w tym: koła, rolki, farba o wysokiej przewodności neutralizują zbierające się ładunki elektryczne lub rozpraszają.

Ze względu na rodzaje wideł wyróżnia się wózki paletowe :  krótkie, długie , wąskie, szerokie, do bel. Pierwsze to doskonałe rozwiązanie w wąskich korytarzach,  jako część wyposażenia samochodów dostawczych. Drugi rodzaj pozwala na transport dwóch palet jednocześnie  oraz przewożenie długich niestandardowych ładunków, takich jak blachy. Specjalna konstrukcja wideł przystosowana do unoszenia i przewożenia ładunków w kształcie walca pozwala wykorzystywać wózki w drukarniach – bele papieru, w telekomunikacji i elektroenergetyce – szpule ze zwojami kabli itp.