Nowoczesne agregaty przeznaczone do użytku domowego to urządzenia charakteryzujące się zarówno optymalnymi gabarytami, jak i bardzo atrakcyjną ceną. Ich zasadniczą funkcją jest zapewnienie energii elektrycznej w sytuacji, w której nie ma możliwości podłączenia się do ogólnodostępnej sieci lub wtedy, gdy pojawi się jej awaria. Obecnie na rynku można spotkać się z wieloma rodzajami agregatów. Z jakimi informacjami warto się zapoznać przed ewentualnym zakupem?
Jaki rodzaj paliwa?
Zasada działania agregatu jest dość prosta i opiera się na zasadzie przetworzenia energii pochodzącej z silnika spalinowego na prąd elektryczny. Urządzenie może pracować na 3 rodzajach paliwa. Mowa tutaj oczywiście o oleju napędowym, benzynie oraz ciekłym gazie. Czym charakteryzują się dostępne rozwiązania? Jeżeli chodzi o agregaty z silnikiem Diesla, to stanowią one najlepszą gwarancję wydajności oraz minimalnego zużycia paliwa. Spora moc wynikająca z dużego momentu obrotowego idzie w parze z trwałością i niezawodnością. Niestety nieco do życzenia może pozostawiać hałas pracy oraz stosunkowo duża waga urządzenia nawet w wersji przenośnej.
Za ciekawą alternatywę można uznać agregaty napędzane silnikiem benzynowym, a w szczególności te wyposażone w jednostkę czterosuwową. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, aczkolwiek zapewnia doskonałą kulturę pracy. Agregaty LPG nie cieszą jeszcze wyjątkową popularnością, aczkolwiek biorąc pod uwagę rosnące ceny pozostałych paliw, ten stan rzeczy może się bardzo szybko zmienić. Co jeszcze warto wiedzieć?
Jaka moc agregatu będzie wystarczająca?
Jak podkreślają specjaliści z firmy El-Greg, klienci powinni wiedzieć o tym, że agregat prądotwórczy, choć rzeczywiście używany jest w sytuacjach awaryjnych, nie powinien stać zbyt długo nieużywany. Dlatego też, nawet jeżeli nie ma takiej konieczności, przynajmniej raz na kwartał powinno się go uruchomić i „przepalić”. Z pewnością warto podkreślić, że firmy zajmujące się sprzedażą agregatów, dają wszystkim zainteresowanym również możliwość ich wypożyczenia. Opcja ta jest szczególnie opłacalna podczas budowy nowego domu.