Spawanie to najpopularniejszy sposób obróbki, który służy do połączenia ze sobą przynajmniej dwóch metalowych elementów. Choć uzyskane rezultaty techniczne oraz estetyczne w największej mierze zawsze zależą od umiejętności spawacza, to okazuje się, że równie istotny jest także wybór odpowiednich gazów technicznych do konkretnej metody – TIG lub MIG. Z jakimi informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Jaki gaz techniczny do metody TIG?

Co do zasady – spawanie metodą TIG może odbywać się jedynie w towarzystwie gazu obojętnego. W zdecydowanej większości przypadków wykorzystuje się tutaj argon lub opcjonalnie – jego mieszaninę z helem – oczywiście w odpowiednich proporcjach. Druga z wymienionych opcji okazuje szczególnie użyteczna podczas obróbki miedzi, aluminium oraz wszystkich innych metali, które w swoim składzie nie zawierają żelaza. Sam hel natomiast stosowany jest przez specjalistów rzadko, aczkolwiek warto podkreślić, że gaz ten zwiększa nie tylko prędkość procesu spawania, ale także energię cielną wytworzonego łuku.

Skąd wynika mniejsza popularność tego rozwiązania? Jak podkreślają specjaliści z firmy Karo, z technicznego punktu widzenia chodzi o to, że w normalnych warunkach spawania w osłonie helu występują problemy z utrzymaniem stabilności łuku spawalniczego. Trzeba też bardzo wyraźnie zaznaczyć, iż w metodzie TIG jakość gazu osłonowego ma ogromny wpływ na przebieg pracy. Zaleca się więc, aby stosować argon o najwyższej czystości. Samodzielnie gaz ten wykorzystuje się do spawania stali tytanowych i kwasoodpornych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Spawanie MIG – jaki gaz wybrać?

Metoda spawania MAG wymaga użycia gazów aktywnych. Mowa tutaj przede wszystkim o dwutlenku węgla oraz jego mieszaninach m.in. z tlenem i argonem. Stosowanie różnego rodzaju mieszanek CO2 z innymi gazami nie jest jednak zalecane do spawania stali nierdzewnych, które mają niską zawartość węgla. Tutaj – podobnie jak w przypadku innych stopów stali wysokojakościowych – wykorzystuje się zazwyczaj mieszaninę, w skład której wchodzą wymieniane już argon i tlen.

Co prawda wykorzystanie dwutlenku węgla jest najtańszą z obecnie dostępnych opcji do obróbki metodą MAG, aczkolwiek w takim przypadku konieczne jest ustawienie precyzyjniejszych parametrów spawania. Trzeba liczyć się też z większym rozpryskiem i wyższym nadlewem. Gdzie zatem szukać najwyższej jakości gazów technicznych w najlepszych cenach? Wyjątkowo atrakcyjnie przedstawia się oferta przygotowana przez pracowników firmy Karo. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć na szeroko zakrojone doradztwo oraz indywidualne podejście do każdego zlecenia. Świadczone usługi zostały opracowane z myślą zarówno o klientach indywidualnych, jak i firmach.