Piesze wędrówki i namiotowanie w górach wymagają odpowiedniego przygotowania. Kluczem do udanej wyprawy jest odpowiedni sprzęt, a w tym również kuchenka oraz zapas gazu. Warto wcześniej zorientować się, jaki kartusz będzie do niej odpowiedni, a także jaka ilość paliwa zaspokoi nasze potrzeby. Butla nie powinna bowiem zabierać wiele miejsca w plecaku, a mieszanka gazowa musi być wydajna w konkretnych warunkach pogodowych.

Rodzaje kartuszy gazowych

Poza pojemnością, tego rodzaju produkty różnią się od siebie sposobem łączenia z kuchenką bądź palnikiem gazowym. Stąd też decyzja o zakupie powinna być podyktowana przede wszystkim modelem sprzętu, jakim dysponujemy. Niegdyś bardzo popularne były kartusze przebijane i choć nadal można je nabyć, zostają wypierane przez nowocześniejsze oraz bardziej praktyczne rozwiązania. Dzieje się tak głównie z tego względu, że taka butla nie może zostać odłączona od palnika przed wyczerpaniem się gazu. W związku z tym przy częstej zmianie miejsca obozowiska, taki kartusz będzie problematyczny. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na zakup modeli z automatycznym zaworem, odcinającym dopływ gazu po odłączeniu kuchenki. Odnajdziemy je na przykład w ofercie firmy ARTIS, której siedziba znajduje się w Lipnie. Dzięki tego rodzaju systemowi podłączania są one produktem wielokrotnego użytku – aż do wyczerpania się zawartości.

Pojemność butli do kuchenki

Nie ma tutaj uniwersalnej zasady, którą można byłoby się kierować podczas zakupu. Przede wszystkim wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Mowa o ilości przygotowywanych posiłków podczas wędrówki i ilości potrzebnej do nich ciepłej wody. Można przeprowadzić test, który pozwoli w przybliżeniu o szacować takie zapotrzebowanie. Polega on na zważeniu kartusza przed oraz po zagotowaniu potrzebnej ilości wody. Wynik będzie informacją, jakie jest zużycie gazu. Wystarczy go pomnożyć przez liczbę posiłków oraz dni wyprawy. Oczywiście należy również uwzględnić, że wydajność butli w dużej mierze jest uzależniona od warunków pogodowych – temperatury oraz siły wiatru. Producenci bardzo często umieszczają na opakowaniach informację, w jakich temperaturach kartusz gazowy działa optymalnie.

Rodzaj mieszanki gazowej

Na koniec warto również zaznaczyć, że w ofercie można odnaleźć butle napełniane mieszanką propan-butan bądź izobutan-propan o różnych proporcjach. W wymagających warunkach zdecydowanie lepiej sięgnąć po drugą z wymienionych, z kolei przy letnich wędrówkach wystarczy tradycyjna mieszanina. Bez względu na to, jak kartusz pod kątem zawartości oraz systemu łączenia wybierzemy, należy pamiętać, że nie możemy transportować go samolotem. W takiej sytuacji jego zakup będzie możliwy dopiero na miejscu, dlatego warto wcześniej zorientować się jakie rozwiązania są najpopularniejsze w kraju, do którego się udajemy.