Odpowiednio zadbana murawa na boisku przekłada się na komfort gry podczas meczu. Sztuczna trawa wymaga zastosowania specjalnych wypełnień w postaci barwionego granulatu EPDM lub SBR. Są one odpowiedzialne nie tylko za utrzymanie właściwej elastyczności podłoża, ale także zapobiegają deformacji źdźbeł. Często łączy się je razem z piaskiem kwarcowym.

Rodzaje granulatów

Z reguły boiska pokryte sztuczną trawą są wypełniane granulatem EPDM, powstałego w wyniku połączenia kauczuku, oleju, barwników oraz dodatków chemicznych. Zostaje ona poddana procesowi wulkanizacji, dzięki czemu uzyskuje elastyczne właściwości oraz granulacji, czyli podziału na ziarna o jednolitej frakcji. Dzięki zastosowanym substancjom barwiącym może uzyskiwać różne kolory, np. pomarańczowy, zielony lub żółty. Powleczenie jego powierzchni poliuretanem wpływa na jego wzmocnienie i zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi. Z tego rodzaju granulatu tworzy się również specjalne maty stosowane na przykład jako podłoże placów zabaw.

Drugi rodzaj stanowi SBR, czyli produkt uzyskiwany z opon samochodowych, dlatego oryginalnie ma czarny kolor, jednak może zostać zabarwiony i taki produkt oferuje między innymi producent granulatów boiskowych Tetrum z miejscowości Żary. Dzięki temu uzyskuje pożądane parametry, między innymi odporność na promieniowanie UV i zapobiega zbrylaniu się podsypki w czasie gry. Uszlachetnienie SBR pomaga także pozbyć się nieprzyjemnego zapachu oraz zjawiska pylenia. Dodatkowo wysoko trwałość sprawia, że nie poddaje się on tak szybko procesom starzenia, jak i degradacji, co ma miejsce w przypadku materiału niezabezpieczonego.

Rola granulatów na boisku

Opisane wyroby są nieodłączną częścią sztucznych muraw na boiskach, ponieważ stanowią ich element wypełniający. Mogą być łączone wraz z piaskiem kwarcowym, aby jeszcze lepiej odwzorowywać wygląd naturalnej ziemi. W takim zestawieniu EPDM lub SBR są odpowiedzialne za bezpieczeństwo eksploatacji. Poprawiają one bowiem przyczepność i absorbują wstrząsy. Dzięki nim podłoże zyskuje również na elastyczności. Piasek z kolei jest surowce, który wspomaga właściwie odprowadzanie wody, czyli drenaż boiska. Wszystkie rodzaje wypełnienia mają jednak przede wszystkim zapobiegać kładzeniu się źdźbeł trawy, co mogłoby prowadzić do trwałej deformacji podłoża. To przełożyłoby się nie tylko na walory estetyczne boiska, ale również jakość przeprowadzanych rozgrywek. Konieczna jest dbałość o stan granulatu poprzez jego regularnego przeczesywania za pomocą specjalnych szczotek, a także usuwania zbierających się w nim zanieczyszczeń. Tylko wtedy materiał będzie mógł zachować właściwości i spełniać swoje zadanie.