Spawanie to jedna z najczęściej stosowanych metod łączenia elementów metalowych. Swoją popularność zawdzięcza temu, że jest łatwa w zastosowaniu, a uzyskany efekt odznacza się dużą trwałością. Do profesjonalnego spawania metodą MIG, MAG i TAG wykorzystuje się specjalne gazy osłonowe. Jednak bardzo często pojawiają się wątpliwości, który gaz wybrać do spawania poszczególnymi sposobami. Tę kwestię wyjaśniamy w artykule.

Po co stosuje się gazy osłonowe?

Gazy osłonowe odgrywają bardzo ważną rolę w procesie spawania. Jak sama nazwa wskazuje gazy spawalnicze osłonowe pełnią funkcje ochronne. Zabezpieczają spawany obszar przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego. Chodzi tu przede wszystkim o parę wodną, azot i tlen znajdujące się w powietrzu. Przedostanie się ich do spawanych elementów, może sprawić, że materiał stanie się kruchy lub porowaty. Tak więc osłonowe gazy spawalnicze odpowiadają za jakość uzyskanej spoiny.

Rodzaje gazów spawalniczych

Gazy osłonowe występują naturalnie w atmosferze ziemskiej. Można więc bez problemu je pozyskać. Do tych najczęściej wykorzystywanych należą m.in.:

  • dwutlenek węgla – jego cechą charakterystyczną są właściwości chłodzące, dlatego stosuje się go do ochrony uchwytu spawalniczego przed przegrzaniem, 
  • argon – to podstawowy składnik gazów osłonowych, charakteryzuje się wysoką zdolnością jonizacji w łuku spawalniczym, 
  • azot – znajduje zastosowanie przede wszystkim przy spawaniu stali austenitycznych,
  • wodór – zwiększa temperaturę łuku, dzięki czemu przyspiesza proces spawania, ponadto  zapewnia dobrej jakości spawy,
  • hel – zapewnia większą prędkość spawania i umożliwia uzyskanie dobrej jakości spoiny.

Natomiast firmy specjalizujące się w produkcji gazów, takie jak Messer Polska, oferują nie tylko standardowe gazy techniczne, ale też specjalne mieszanki gazowe, np. argon-hel, argon-wodór, argon-azot i argon-azot-hel, które odznaczają się jeszcze lepszymi właściwościami.

Metody spawania a zastosowanie gazów osłonowych

Spawania metodą MIG i MAG są do siebie bardzo podobne, dlatego też stosuje się do nich  jedno urządzenie – migomat. To, co różni te metody, to właśnie rodzaj stosowanego gazu osłonowego oraz typ materiałów, do jakich są wykorzystywane. Tak więc spawanie MIG zazwyczaj używane jest do obróbki materiałów podatnych na utlenianie, jak: aluminium, miedź, tytan, magnez, cyrkon i ich stopy. Do tego należy zastosować gazy osłonowe obojętne, a więc hel i argon lub ich mieszaniny. Z kolei metodę MAG stosuje się głównie w pracy ze stalą wysokostopową, niskostopową i niestopową. To wymaga zastosowania gazów aktywnych chemicznie, czyli dwutlenku węgla i jego mieszanin. Pozostaje jeszcze spawanie metodą TIG, które wykorzystuje się przeważnie do aluminium i innych metali nieżelaznych. Tutaj trzeba zastosować gaz obojętny, np. argon.