Poszczególne mieszanki gazowe wykorzystywane są na szeroką skalę m.in. w branży spożywczej. Gazy stanowią ważny dodatek do poszczególnych produktów, wpływając na zachowanie ich właściwości organoleptycznych. Jednym z najlepszych przykładów jest bardzo popularny dwutlenek węgla. W jakich artykułach spożywczych jest on stosowany i jakie jeszcze mieszanki gazowe przeznaczone są dla wspomnianej branży?

Zastosowanie mieszanek gazowych w produktach spożywczych

Podstawowym gazem, jaki znajduje się w wielu artykułach dostępnych do spożycia przez człowieka, jest zatem dwutlenek węgla. Jest on składnikiem wielu napojów czy wód, które określane są jako gazowane. Są to ciecze celowo nasycone dwutlenkiem węgla. Tworzy on na ich powierzchni charakterystyczne pęcherzyki musujące napój. Nie tylko jednak karbonizacja jest głównym zastosowaniem tego gazu. Wykorzystuje się go również do mrożenia i chłodzenia poszczególnych artykułów spożywczych, a także do konserwacji.

Do żywności dodawany jest też azot i wodór. Pierwszy z wymienionych gazów jest najczęściej istotnym elementem w procesie efektywnego zamrażania produktów. Dzięki niemu możliwe jest też łatwe pakowanie próżniowe. Wodór spożywczy jako dodatek do żywności sprawdza się przy przygotowaniu tłuszczów jadalnych. Utwardza on bowiem tłuszcze roślinne, nadając specyficzną konsystencję np. margarynie. Każdy z wymienionych gazów do użytku spożywczego oferowany jest przez firmę Zbyś-Gaz. Zapewnia ona bezpieczeństwo podczas transportu i sprzedaży mieszanek gazowych tego typu. W jaki sposób się je przechowuje?

Transport i przechowywanie gazów do użytku spożywczego

Mieszanki gazowe dla branży spożywczej muszą wyróżniać się przede wszystkim wysoką jakością. W praktyce oznacza to odpowiedni ich skład i zawartość faktyczną wspomnianych gazów. Są one transportowane w specjalnych butlach, które są przeznaczone do przechowywania takich właśnie substancji. Różnią się one od siebie nie tylko pojemnością, ale także ciśnieniem, jakie panuje wewnątrz butli. W ten sposób gazy do użytku spożywczego są magazynowane we właściwych dla nich warunkach.

Ze względu na ich zastosowanie w produkcji żywności, mieszanki te muszą być rzetelnie skontrolowane pod kątem bezpieczeństwa konsumentów. Gazy spełniające obowiązujące normy pod względem jakości można też zamawiać w formie ciekłej. W tym wypadku stosuje się do ich przechowywania charakterystyczne zbiorniki kriogeniczne. Taki sposób jest przydatny wtedy, gdy klient decyduje się na przygotowanie mieszanek gazowych we własnym zakresie.