Spawanie to jedna z technik łączenia metali. Polega ona na nagrzaniu i stopieniu materiału w miejscu łączenia z dodatkiem lub bez dodatku spoiwa. Istnieje wiele metod spawania, z czego największą popularnością cieszy się spawanie łukowe. W wielu przypadkach wymaga ono zastosowania gazów technicznych z oferty takiej firmy jak KARO. Które z tych produktów wykorzystywane są najczęściej i w jakim celu?

Gazy palne

Gazy palne pełnią ważną rolę w procesie spawania. Dostarczają bowiem bardzo wysokiej temperatury, która jest konieczna do topienia metali, ich podgrzewania, łączenia czy cięcia. Jakie gazy techniczne wykorzystywane są w ten sposób?

  • Acetylen (C2H2) – to gaz, który do spalania potrzebuje tylko niewielkiej ilości tlenu. Zazwyczaj stosowany jest do cięcia długich elementów z mniejszą liczbą przerw w cięciu. Acetylen jest cięższy od powietrza, dlatego też można używać go pod ziemią. Doskonale nadaje się do spawania stali. Gwarantuje wysoką jakość cięcia oraz jego szybkość.

  • Propan (C3H8) – jest gazem bezbarwnym i łatwopalnym. Wykorzystuje się go do lutowania twardego, miękkiego, podgrzewania i formowania niedużych elementów. W połączeniu z tlenem używany jest do cięcia. Jest tańszy i łatwiej dostępny niż acetylen, stąd też jego popularność. Propan wyróżnia się wysoką czystością spalania.

Wysokiej jakości gazy techniczne zarówno palne, jak i osłonowe, znajdziemy w ofercie firmy KARO z okolic Torunia.

Gazy osłonowe oraz ich mieszaniny

Zadaniem gazów osłonowych jest utrzymanie stabilnego łuku lub plazmy przy stosunkowo niewielkim napięciu. Produkty te przyczyniają się też do ochrony jeziorka ciekłego metalu oraz odpowiadają za gładki kształt lica i spoiny. Do gazów osłonowych zaliczamy:

  • Dwutlenek węgla (CO2) – coraz rzadziej stosuje się go samodzielnie ze względu na powstawanie odprysków i dużą ilość dymu. Wciąż jednak istnieją aplikacje, gdzie CO2 gra główną rolę. Jego największą zaletą jest efektywne chłodzenie uchwytu spawalniczego, dzięki czemu ten się nie przegrzewa.

  • Argon (Ar) – jest gazem obojętnym, który nie ulega utlenianiu. Powszechnie wykorzystuje się go w spawaniu metodą TIG i MIG. Znakomicie sprawdza się do spawania aluminium i stali kwasoodpornych.

  • Mieszanka CO2 i Ar – jest to najlepsza mieszanka gazów osłonowych polecana do spawania metodą MAG. Tworzy ją 80% argonu i 20% dwutlenku węgla. Mix zapewnia bardzo dobre wtopienie oraz znacząco redukuje ilość odprysków. Ponadto, dzięki zawartości CO2, chłodzi uchwyt spawalniczy, co podnosi komfort pracy.

Wyżej przedstawione gazy techniczne używane są powszechnie niemalże w każdym zakładzie spawalniczym. Trzeba jednak wspomnieć o innych aplikacjach spawalniczych, które w swojej pracy wykorzystują produkty takie jak hel, azot, mieszankę argonu z tlenem, czy mix tlenu, argonu i dwutlenku węgla.

Firma KARO - ekspert w dziedzinie gazownictwa!

Firma KARO z Torunia nie tylko oferuje gazy techniczne osłonowe dla branży spawalniczej. Liczyć można również na dostawę mieszanek wykorzystywanych w przemyśle spożywczym oraz medycznym. W drugim przypadku mowa między innymi o tlenie medycznym, podtlenku azotu czy o dwutlenku węgla z naturalnych złóż. Ponadto firma KARO zapewnia szerokie usługi w zakresie dozoru technicznego butli gazowych.