Polacy zużywają średnio około 50 kilogramów papieru rocznie. Niestety tylko 40% makulatury podlega recyklingowi. Niewiele osób wie, jakie korzyści daje recykling makulatury oraz ile drzew, energii elektrycznej i wody można zaoszczędzić w ten sposób. A co z makulaturą i jaki jest wpływ recyklingu?

Czym jest makulatura?

Makulatura to używany papier, uszkodzone, bezużyteczne gazety, czasopisma, tektura, książki i inne tworzywa papierowe, które mogą być ponownie wykorzystane, ponieważ ich struktura zawiera cenne włókna celulozowe. Dzięki procesowi recyklingu zużyty papier można ponownie wykorzystać i wiele rzeczy można z niego stworzyć, np. koperty, papier toaletowy, szary papier pakowy, opakowania kosmetyków, zabawki, czasopisma.

O recyklingu słów kilka

Recykling to proces odzyskiwania substancji i materiałów używanych do takiego ponownego przetwarzania, w wyniku którego pozyskuje się nowe lub identyczne substancje (szkło, papier, plastik itp.). Recykling ogranicza zużycie zasobów naturalnych, znacznie zmniejsza ilość odpadów, minimalizuje zużycie energii, zmniejsza zanieczyszczenie wody i powietrza oraz pozostawia miejsce na inne odpady (nienadające się do recyklingu). Dlatego jest to jedna z najskuteczniejszych metod ochrony środowiska. Nie wszystkie materiały nadają się do ponownego wykorzystania, ale wszystkie materiały nadające się do recyklingu należy posegregować i poddać recyklingowi. Chociaż większość z nas wie, że sortowanie i recykling odpadów, w tym papieru, jest bardzo przydatny i pomocny dla naszego środowiska, nie wszyscy wiedzą, jakie konkretne korzyści niosą ze sobą te działania. Decydując się na wizytę w najbliższym centrum recyklingu wiedzieliśmy, że nasze działania przyniosą korzyści całej planecie, ale nie zawsze możemy wymienić wszystkie te korzyści. Przyjrzyjmy się więc bliżej zaletom papieru pochodzącego z recyklingu.

Jakie są zalety recyklingu papieru?

Poddając recyklingowi tylko jedną tonę papieru, możemy zaoszczędzić: 2,3 do 7 metrów sześciennych powierzchni składowiska, 4200 kWh energii (tyle wystarczy na ogrzanie mieszkania przez około pół roku!), 26500 litrów wody (każda osoba potrzebuje 2 litry wody dziennie, więc ilość wody zaoszczędzonej dzięki recyklingowi papieru wystarczy na około 36 lat!), 1476 litrów oleju silnikowego. Na rynku działa wiele zakładów, zajmujących się skupem surowców, w tym makulatury. Przykładem jest firma Ton Max.