Każdego dnia korzystamy z przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych – w sklepie pakujemy owoce do plastikowych jednorazówek, myjemy podłogi, korzystając z plastikowego wiadra i relaksujemy się w ogrodzie na plastikowych krzesłach. Przedmioty te nie są jednak wieczne i po jakimś czasie trafiają do kosza na śmieci. A przecież można dać im drugie życie. Firma MAG-BAR w Kąkolewie specjalizuje się w skupie i przetwórstwie tworzyw sztucznych. Dlaczego jest to tak ważne?

Czy jesteśmy w stanie całkowicie zrezygnować z tworzyw sztucznych?

Tworzywa sztuczne swoją popularność zawdzięczają niskiej cenie, prostocie obróbki oraz wielofunkcyjności. Tworzy się z nich m.in. opakowania, zabawki, obudowy sprzętów AGD i przedmioty codziennego użytku (np. naczynia, grzebienie, doniczki). Światowym liderem w produkcji tworzyw sztucznych są Chiny, zaraz po nich plasują się kraje europejskie. Plastiki są obecne na tak wielu rynkach (opakowania, budownictwo, rolnictwo, motoryzacja), że trudno zastąpić je innym materiałem.

Nie chodzi też o to, by całkowicie rezygnować z ich produkcji. Ważna jest jednak rozważna gospodarka odpadami z tworzyw sztucznych, polegająca na ich zbiórce, segregacji, przetwarzaniu i ponownym wykorzystaniu. To właśnie podstawowy profil działalności firmy MAG-BAR. Dysponuje ona rozbudowanym parkiem maszynowym, który umożliwia recykling wielu rodzajów tworzyw sztucznych, takich jak np.:

  • polietylen,

  • polichlorek winylu,

  • polipropylen,

  • poliwęglan,

  • poliamid,

  • folie PE-HD, HDPE-PE-LD, LDPE, LLDPE.

Wspomniane wyżej przedsiębiorstwo kieruje swoją ofertę zarówno do klientów biznesowych, jak i indywidualnych dysponujących dużą ilością plastikowych odpadów.

Zalety recyklingu tworzyw sztucznych

Recykling tworzyw sztucznych stanowi niemałe wyzwanie, ponieważ podczas przetwarzania zmieniają się właściwości fizyczne i chemiczne plastików. Czasami pogarszają się one na tyle, że dane tworzywo sztuczne nie może dłużej pełnić swojej pierwotnej funkcji i musi dostać inne przeznaczenie. Nie oznacza to jednak, że recykling plastików się nie opłaca, wręcz przeciwnie – korzyści ekonomiczne i ekologiczne są niezaprzeczalne. Jak informuje specjalista z firmy MAG-BAR:

„Dzięki recyklingowi tworzyw sztucznych zmniejsza się ilość plastikowych odpadów w środowisku naturalnym, w tym w morzach i oceanach. Jednocześnie zmniejsza się zużycie wody i energii elektrycznej, które są niezbędne do produkcji nowych tworzyw sztucznych. Nawet jeśli w wyniku przetwarzania parametry użytkowe określonego gatunku plastiku zmienią się na gorsze, materiał ten można wykorzystać w inny sposób, redukując tym samym ilość tworzyw sztucznych w obiegu”.

Każdy z nas może przyczynić się do zwiększenia efektywności recyklingu tworzyw sztucznych. Wystarczy odpowiednio segregować domowe śmieci i wybierać produkty wykonane z plastików, które da się ponownie przetworzyć.