Złomowanie metali to wspaniały sposób na zarabianie pieniędzy poprzez sprzedaż niechcianych lub nieużywanych przedmiotów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z różnych rodzajów metali, które można oddać do skupu złomu. Jednymi z nich są stal i aluminium - materiały łatwe do późniejszego przetworzenia, dzięki czemu recykling tych surowców jest opłacalny. Co jeszcze można przekazać na złom? Sprawdź!

Skup złomu – jak to działa?

Skupowanie metali to działalność, która przynosi wiele korzyści dla środowiska. Skup złomu działa poprzez zbieranie i przetwarzanie różnego rodzaju odpadów metalowych, takich jak żelazo, stal, miedź czy aluminium. Odpady te są następnie przetwarzane w celu odzyskania wartościowych surowców, które można ponownie wykorzystać w produkcji. Podmioty, takie jak skup złomu JPM-Servis ze Stawiszyna, w województwie wielkopolskim, są ważnym ogniwem w gospodarce o obiegu zamkniętym, ponieważ umożliwiają odzyskanie cennych zasobów i redukcję ilości odpadów. Pracownicy zaznajomieni z recyklingiem i utylizacją dokładnie wiedzą, jak postępować ze złomem, aby można go było ponownie wykorzystać. Dzięki funkcjonowaniu nowoczesnych skupów metali i ich działalności przetwórczej zapotrzebowanie na nowe surowce jest znacznie mniejsze. Przetworzony złom może mieć szereg zastosowań w zależności od rodzaju metali, z jakich jest wykonany – od budownictwa, przez przemysł, po przedmioty codziennego użytku.

Co można oddać na skup złomu?

Skupowanie złomu to szerokie pojęcie, które obejmuje różne metale. Część z nich nadaje się tylko do recyklingu i przetwarzania, np. na żużel, inne zaś są bardzo cenne i służą do tworzenia nowych przedmiotów. Złomowisko przyjmuje metale z dwóch kategorii:

  • metale nieżelazne (tzw. metale kolorowe) tj.: wyroby aluminiowe (puszki, płyty offsetowe, profile), wióry z metali nieżelaznych, miedź (powszechnie występująca w kablach), mosiądz, brąz, ołów, cynk i stal nierdzewna;

  • metale żelazne, tj. wszelkie materiały z blachy i żeliwa, np. stare wanny czy meble ogrodowe.

JPM-Servis oferuje skup złomu stalowego, w tym elementów konstrukcji po demontażu, skup złomu porozbiórkowego, elementów ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej, żeliwa, a także miedzi, mosiądzu, brązu, aluminium, czy ołowiu. Ponadto skupuje także tworzywa sztuczne i makulaturę, proponując atrakcyjne ceny za surowce i rozliczenie gotówką od ręki. Pamiętajmy, że skupowanie złomu przynosi wiele korzyści, zarówno dla środowiska, jak i dla gospodarki. Recykling odpadów metalowych pomaga ograniczyć ilość odpadów składowanych na wysypiskach oraz zmniejsza liczbę nowych wydobyci surowców naturalnych.