Wspierać procesy logistyczne naszych klientów. Zapewniając wysokiej jakości produkty oraz usługi paletowe w odpowiednim miejscu i czasie. Zapewniać poczucie bezpieczeństwa jako dynamicznie rozwijający się partner na rynku krajowym i międzynarodowym. Być dostawcą który rozumie potrzeby klienta. Jesteśmy jedyną firmą która oferuje kompletny serwis związany z gospodarką paletową dla Europy Centralnej dzięki naszym oddziałom w Czechach, Polsce, Słowacji oraz Węgrzech.
Europalety to jeden z najbardziej znanych oraz wykorzystywanych rodzaj palet. Zostały one stworzone ze względu na coraz większą potrzebę optymalnego korzystania z przestrzeni załadunkowej i magazynowej. Jednak nie wszystkie dostępne na rynku palety euro są wyprodukowane w sposób legalny. Zatem co należy wiedzieć o przepisać dopuszczających europalety do użytkuPodstawy prawne dotyczące palet euro
Europaleta to markowy produkt, zaś symbol EUR jest strzeżony przez prawo. W związku z tym podlega ochronie zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo własności przemysłowej z listopada 2007 r. W Polsce standardy palet euro wyznaczają karty UIC. Są to UIC 435-2, która dotyczy standardów produkcji płaskich drewnianych palet oraz UIC 435-4, która dotyczy ich napraw. Z kolei europejska norma UNE-EN 13698-1 określa wymagania konstrukcyjne. Producenci europalet, jak np. Flexipal Polska, lub firmy zamierzające rozpocząć ich produkcję, muszą przestrzegać wspomnianych przepisów. Oprócz tego do produkcji palet euro konieczne jest posiadanie licencji. Takie same przepisy dotyczą przedsiębiorców naprawiających europalety. Polski Komitet Narodowy EPAL to jedyna organizacja w Polsce, która może wydać pozwolenie na produkowanie i naprawianie palet euro.
Oznaczenia europalet
Wszystkie europalety mają sprecyzowane wymiary zewnętrze oraz wymiary poszczególnych części składowych. Na każdej palecie na lewym i prawym wsporniku znajdziemy oznaczenia EUR i EPAL, natomiast na środkowym wsporniku znajduje się oznaczenia alfanumeryczne, które umożliwia zidentyfikowanie jej producenta. Oznaczenie alfanumeryczne powinno być zapisane według wzoru NNN-R-MM. Wzór ten oznacza numer licencji producenta, rok i miesiąc powstania palety. Wszystkie palety, które zostały wykonane po 2010 roku, muszą posiadać oznaczenie obróbki termicznej ISPM15. Poza tym od producentów wymaga się równych ścięć wszystkich narożników na całej wysokości palety.
Rozmiary i waga palet euro
Najczęściej spotykane palety euro mają wymiary 1200 mm x 800 mm. Taka europaleta waży około 25 kg. Nośność takiej palety zależy w głównej mierze od rozłożenia na niej ładunku, aczkolwiek szacuje się, że wynosi ona około 1000-1500 kg. Warto wspomnieć, że jeżeli paleta będzie pełniła funkcję izolacyjną i nie będzie w żadnej sposób przenoszona, wówczas jej nośność statyczna wynosi 4 tony.
Wymiary europalety to wielokrotność wymiarów pojemników skrzyniowych z tworzywa sztucznego. Standardowe wymiary europalet i wspomnianych skrzyń sprawiają, że przedmioty te mogą być wykorzystywane we wszystkich magazynach. Zaletą tego rozwiązania jest bezproblemowość użytku w magazynach automatycznych, a do tego łatwo można je przenosić do pojazdów transportowych za pomocą wózków. Standardowe wymiary ułatwiają także magazynowanie palet i przyczyniają się do lepszego wykorzystania powierzchni magazynowej i ładunkowej.