Wybór odpowiednich regałów do magazynu nie jest prosty. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które usprawniają składowanie i lokację towarów. Regały magazynowe muszą przede wszystkim cechować się wielopoziomowością, dzięki czemu są bardziej ładowne, co pozwala zaoszczędzić wiele miejsca w danym obiekcie. Wybór regałów powinien być uzależniony od wielkości magazynu i gabarytu produktów, które będą w nim przechowywane. Które rozwiązania są najchętniej wybierane przez przedsiębiorców?

Regały półkowe

Regały półkowe są zazwyczaj niskimi konstrukcjami, które obsługuje się ręcznie. Dobrze sprawdzą się do przechowywania towarów o małych gabarytach, które składowane są w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych. Na regały półkowe najczęściej decydują się właściciele magazynów o niedużej powierzchni. Zdarza się, że regały magazynowe tego typu montuje się w systemie wielopoziomowym, z wykorzystaniem podestów i antresol. Dzięki temu możliwe jest maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Regały półkowe znajdują swoje zastosowanie także w biurach, gdzie wykorzystuje się je do przechowywania dokumentów. Ich producenci oferują uniwersalne konstrukcje, które z łatwością można dopasować do wymogów konkretnego pomieszczenia.

Regały paletowe

Jak informuje specjalista z firmy NFK – regały paletowe służą do przechowywania towarów, które składowane są na paletach. Najczęściej spotykanym w magazynach rodzajem regałów paletowych są regały statyczne, rzędowe. Czym zawdzięczają sobie taką popularność? Przede wszystkim posiadają prostą konstrukcję, która ułatwia montaż oraz nie sprawia problemów przy demontażu. Nie kosztują też wiele, dzięki czemu na rozwiązanie tego typu może pozwolić sobie większość przedsiębiorców. I co najważniejsze- pozwalają na wygodne magazynowanie palet o ustandaryzowanych rozmiarach. Ponadto regały paletowe bardzo często wyposażone są w udogodnienia, dzięki którym przechowywanie niespaletyzowanych towarów jest bezproblemowe. Chodzi tu na przykład o beczki, szpule na kable czy pojemniki z tworzyw sztucznych. W związku z potrzebą skrócenia czasu manipulowania ładunkiem, producenci regałów magazynowych, stworzyli rozwiązania, które jeszcze bardziej usprawniają pracę i sprawiają, że jest ona bardziej wydajna. Tak też powstały magazynowe regały wjezdne, przepływowe, wsuwne i przesuwne.

Regały wspornikowe

Regały wspornikowe doskonale sprawdzają się do magazynowania długich towarów, które nie mieszczą się w regały półkowe czy paletowe. Posiadają one modułową konstrukcję , która podlega regulacji. Dzięki temu można w dowolny sposób kontrolować wysokość, szerokość i głębokość pojedynczej konstrukcji.