Jezdniowe wózki widłowe są to transportowe urządzenia mobilne. Tego typu pojazdy kołowe mogą posiadać napęd spalinowy lub elektryczny. Wykorzystywane są wielu miejscach takich jak fabryki, magazyny, hurtownie, przedsiębiorstwa czy wiele innych. Służą do przemieszczania w poziomie i w pionie materiałów o znacznej wadze. Są to maszyny przeznaczone do transportu bliskiego, w obrębie budynku lub jego najbliższego otoczenia.

Zasada działania wózka widłowego

Ruchy wózka widłowego nazywane są ruchami roboczymi. Sterowanie wózkiem transportowym może odbywać się poprzez realizację dwóch niezależnych od siebie czynności. Pierwszą z nich jest ruch poziomy zwany jezdnym samego wózka widłowego, czyli jego przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Drugą grupą czynności sterujących pracą wózka jest obsługa ruchu masztu i wideł wózka w płaszczyźnie pionowej. Ich przemieszczenie również może się składać z kilku czynności. Ruch wideł jest realizowany poprzez podnoszenie i opuszczanie ich w pionie wzdłuż konstrukcji masztu. Ponadto sam maszt może podlegać wychylaniu do przodu w kierunku jazdy, lub do tyłu. Widły mogą być również wychylane poprzez przemieszczenie karetki na boki w prawą lub lewą stronę. Karetka jest to płyta czołowa do której mocowane są widły. Jeżeli nie są w danej chwili używane można je zdemontować aby wózek mógł się swobodnie poruszać po pomieszczeniu. Poprzez odpowiednie mocowanie wideł do karetki można zmienić ich rozstaw. Karetka porusza się po rolkach rozmieszczonych wzdłuż prowadnic masztu. Ilość użytych rolek zależy od wysokości masztu. Wózki widłowe są dostępne w ofercie takich firm jak LIFTOM. Ponadto ze względu na sposób sterowania wyróżnia się wózki sterowane podobnie jak inne pojazdy tj. za pomocą układu kierowniczego, lub ręcznie przy użyciu panelu sterującego.

Typy wózków widłowych

Do transportu materiałów w magazynach najpowszechniej stosuje się wózki transportowe paletowe, sterowane ręcznie. Są to urządzenia przeznaczane głównie do transportu palet w ograniczonych wąskich przestrzeniach. Idealnie nadają się do uzupełniania stanów towaru w magazynie, supermarkecie lub w obszarach produkcyjnych. Wózki transportowe paletowe służą do transportu wewnętrznego na małe odległości i wysokości. Mogą być kierowane z pozycji stojącej. Operator obsługuje wózek poprzez specjalny panel znajdujący się na ramieniu sterującym wózka. Osoba obsługująca wózki  magazynowe może również przemieszczać się wraz z wózkiem, stojąc na specjalnej wytrzymałej składanej platformie operatorskiej. Innym typem wózków są wózki czołowe. Ze względu na typ napędu wyróżnia się wózki czołowe spalinowe lub wózki czołowe elektryczne. Charakteryzują się one solidną trwałą konstrukcją przystosowana do ciężkiej wielocyklowej pracy z dużym ładunkiem. Nowoczesne wózki spalinowe wyposażone są również w trójdrożny katalizator zapewniający ultra niską emisję spalin do środowiska. W przeciwieństwie do wózków paletowych polecane są do prac w terenie otwartym. Duży zasięg masztu predysponuje je do pracy przy obsłudze wysokich regałów magazynowych.