Rury spustowe zwane inaczej spadowymi mylnie kojarzone są z rynnami. Stanowią one system orynnowania budynku, ale o ile rynna odpowiada za zbieranie wody opadowej z dachu, o tyle rynny spustowe mają za zadanie odprowadzić ją w pionie do ziemi, kanalizacji czy studzienki. Kupno dobrych rur spustowych jest zatem bardzo ważne. Podpowiadamy, na jakie konstrukcje warto zwrócić uwagę.

Rury spustowe metalowe czy PCV?

Rury spustowe występują obecnie w dwóch rodzajach. Spotkać się można z konstrukcjami z ocynkowanego żeliwa lub też z tworzywa sztucznego PCV. Coraz mniej popularne są zaś rury z droższych materiałów takich jak miedź. Który typu rur najlepiej nadaje się dla domu jednorodzinnego? Większość dystrybutorów, ekip budowlanych i specjalistów od obróbki blacharskiej oraz dekarskiej zarekomenduje wybór rur PCV-U (tworzywo sztuczne twarde). Są one bowiem tańsze i zapewniają szersze możliwości montażowe i aranżacyjne. Występują w różnych kolorach, są proste w transporcie oraz łatwe w montażu.

Rury PCV wyróżniają się przy tym coraz większą trwałością. Unowocześnione modele o odpowiedniej grubości i ze specjalnymi powłokami impregnacyjnymi wcale nie są kruche czy podatne na uszkodzenia mechaniczne i warunki pogodowe. Rury PCV od dobrego producenta mogą wytrzymać długie lata. Warto zatem kupować wyroby proponowane przez firmę DREWPLAST. Gwarantuje ona najwyższej klasy rury spadowe uznanych europejskich marek.

Rury kielichowe czy bezkielichowe?

Kupując rury spustowe, należy zwrócić szczególną uwagę na ich wymiary oraz kształty. Spotkać się można bowiem z wyrobami o przekroju kwadratowym oraz oczywiście okrągłym. Drugie są znacznie bardziej popularne i prostsze w montażu, ale przy domach awangardowych, industrialnych czy skandynawskim odpowiedniki kwadratowe mogą być lepszym rozwiązaniem estetycznym. Niezależnie jednak od przekroju, szczególną uwagę należy zwrócić na zwieńczenie rury. Obecnie producenci tworzą konstrukcje z lejkami lub bez nich. Elementy te zwie się kielichami.

Wybór między rurami bezkielichowymi i kielichowymi zależy zaś od kształtu dachu i bryły budynku. Bardziej estetyczne są jednak produkty bez lejków. Niestety ich zastosowanie wymaga zakupu specjalnego zestawu kształtek. Kupić należy także doskonale pasujące do rur spustowych rynny. Konieczne są także inne technologie mocowania oraz łączenia. Efekt wizualny będzie jednak bardziej naturalny, minimalistyczny i mniej rzucających się w oczy.

Parametry odwadniania rur spustowych

Przy doborze rur spustowych ważne jest zwrócenie uwagi na średnicę. To ona wyznacza odwadnianą powierzchnię dachu. Dla najpopularniejszych rur o średnicy 110 mm przy umiejscowieniu centralnym liczyć można nawet na odwodnienie 260 m2! W przypadku instalacji na skraju budynku parametr odwodnienia powierzchni dachu sięga granicy 130 m2. Przy budowie domu jednorodzinnego nie trzeba zatem stosować dużej ilości rur spustowych PCV.