Pompy wodne, a dokładniej ich podtyp, czyli głębinowe, są przeznaczone do wydobywania wody z pionowych ujęć wód podziemnych – chociażby ze studni. Oczywiście nie jest to ich jedyne zadanie. Problem w tym, że jak każde urządzenie, one też potrafią się zepsuć. Na jakie awarie należy uważać i do kogo się zwrócić z naprawą? Pomoże nam w tym firma Pompy Stawicki.

Do czego stosuje się pompę głębinową?

Przede wszystkim ich zastosowanie opiera się o wydobycie wody z ujęć wód podziemnych – czyli studni głębinowych oraz zbiorników wolnostojących. Nie jest to jednak jedyna ciecz, która zostaje pobierana dzięki ich pracy. Pompy sprawdzają się także w przemyśle naftowym do wydobywania ropy. Wykorzystuje się je również na gospodarstwach, w kopalniach, a nawet w branży piwowarskiej. Zasada działania pompy głębinowej opiera się o wirnik, który wytwarza różnicę ciśnień pomiędzy dwiema stronami – ssącą i tłoczną. Ten natomiast jest napędzany elektrycznym silnikiem, chłodzonym pobraną cieczą. Bywa jednak tak, że sam silnik odmówi posłuszeństwa. Wtedy warto udać się do sprawdzonych specjalistów, którzy w krótkim czasie naprawią uszkodzony napęd.

Co ma do zaoferowania firma Pompy Stawicki?

Przedsiębiorstwo Pompy Stawicki jest liderem na rynku serwisantów pomp głębinowych i wirowych. Specjalizuje się w naprawie silników do pomp niezależnie od ich typu. Specjaliści podejmują się realizacji nawet najbardziej skomplikowanych zleceń. W skład oferty serwisu elektromechanicznego Pompy Stawicki wchodzi między innymi przezwajanie silników, naprawa domowych zestawów hydroforowych, a także pomp ściekowych, oraz wymiana uszczelnień i łożysk w wielu typach pomp i agregatów pompowych. Na swoje usługi profesjonaliści udzielają dwunastomiesięcznej gwarancji. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Łodzi.

Jakie są najczęstsze awarie pomp głębinowych?

Najpopularniejszym problemem związanym z pompami głębinowymi jest przegrzanie się silnika. Występuje ono wtedy, gdy ciecz nie chłodzi odpowiednio napędu. Jeśli wąska pompa zostanie zainstalowana w studni o szerokim otworze, taki problem może wystąpić. Dzieje się to na skutek nagrzewania wody przez pracę silnika, co prowadzi w efekcie do przegrzania. Niekiedy skutkuje to koniecznością wymiany całego napędu. Innym popularnym problemem jest uszkodzenie wirnika, narażonego na kontakt z elementami ścierającymi. Małe kamienie, żwir lub związki mineralne wytrącające się na powierzchni wirnika powodują zatarcie się pompy. Wtedy niezbędne jest oddanie sprzętu do serwisu.