Najczęstszy proces obróbki, któremu poddawane są różnorodne materiały to skrawanie. W zależności od jego rodzaju oraz zastosowanych narzędzi umożliwia nadanie konkretnego kształtu lub gładkości powierzchni wytwarzanemu przedmiotowi. Może być przeprowadzone z wykorzystaniem konwencjonalnych maszyn, jak również wyspecjalizowanych urządzeń CNC, gwarantujących wysoką jakość wykonania.

Czym jest obróbka skrawaniem?

W ogólnym rozumieniu można określić to jako proces nadawania określonego kształtu – formy materiałowi roboczemu. Może to być stal, metale kolorowe, tworzywo sztuczne lub guma. Dzieje się to na skutek usuwania poszczególnych warstw surowca. Wykonuje się je w sposób konwencjonalny lub przy pomocy specjalistycznych maszyn CNC, pozwalających na niezwykle precyzyjne przygotowanie poszczególnych wyrobów. Wszystko w zależności od skali produkcji, jak również pożądanych efektów. Obydwie metody są stosowane między innymi w firmie Artline, której siedziba zlokalizowana jest w Rybniku. W procesie obróbki skrawaniem nadmiar materiału po usunięciu przybiera najczęściej formę wiórów. Wszystko w zależności od zastosowanych narzędzi.

Podstawowe rodzaje obróbki skrawaniem

Zasadniczo można podzielić ją na obróbkę wiórową oraz ścierną. W pierwszej z wymienionych stosuje się maszyny z narzędziami wyposażonymi w geometryczne ostrza. To między innymi frezarki, tokarki oraz wiertarki. Dzięki niej da się wykonać nieregularne kształty produkowanego elementu, otwory lub żłobienia na jego powierzchni. Z kolei celem obróbki ściernej jest nadanie idealnie gładkiej formy danemu komponentowi. Do tej grupy można zaliczyć przede wszystkim szlifowanie odbywające się przy pomocy różnego typu ścierniw. W ten sposób wytwarza się przedmioty bez ustalonej geometrii. Można także w podziale uwzględnić takie parametry jak:

  • dokładność – obróbka zgrubna, średnio dokładna, dokładana, wykańczająca;
  • kształtowanie powierzchni – obróbka punktowa, kształtowa, obwiedniowa.

Wybór metody obróbki

Przede wszystkim czynnikiem determinującym jest stopień przygotowania surówki, czyli formy materiału, który ma zostać poddany konkretnym procesom. Znaczenie mają również właściwości surowca, między innymi jego twardość oraz grubość. Od tego zależy dobór odpowiednich narzędzi do procesu frezowania, toczenia, szlifowania etc. Ma to wpływ nie tylko na jakość końcowego wyrobu, ale również optymalizację technologii jego wytworzenia. Wykorzystanie maszyn CNC pozwala na zdecydowanie większą precyzję w odwzorowywaniu detali oraz sprawność w obróbce powtarzalnych elementów.