Utrzymanie sprawności maszyn z układem hydraulicznym ma znaczenie dla zachowania ciągłości między innymi procesów produkcyjnych. Inżynierowie muszą w tym celu zadbać przede wszystkim o szczelne połączenia rur sztywnych oraz giętkich węży. Wykorzystuje się do tego wysokiej jakości łączniki, z czego najlepsze wykonywane są ze stali szlachetnej. Dzięki nim wyciek cieczy roboczej zostaje znacznie zminimalizowany lub całkowicie wyeliminowany.

Wygodne odłączanie i podłączanie

Niektóre komponenty układów hydraulicznych, najczęściej elastyczne węże, podczas eksploatacji mogą wymagać sprawnego rozłączania oraz łączenia bez konieczności użycia narzędzi. Temu służą tak zwane szybkozłączki, które składają się z dwóch części: żeńskiej – gniazda oraz męskiej – króćca, nazywanego również wtykiem. W ofercie rynkowej, między innymi asortymencie producenta, firmy Schwer Fittings, można odnaleźć różne modele akcesoriów. Zalicza się do nich na przykład szybkozłączki ze swobodnym przelotem, jedno- bądź dwustronnie odcinające oraz suchoodcinające. Ostatnie są szczególnie pożądane, ponieważ pozwalają wyeliminować całkowicie wyciek oleju podczas rozłączania. Dodatkowo ich konstrukcja zabezpiecza przed przedostaniem się do węża zanieczyszczeń. Straty cieczy roboczej prowadzą do awarii maszyny, a to z kolei generuje dodatkowe koszty związane z naprawą. Musi być ona zatem na bieżąco uzupełniana do wymaganej wartości.

Uwzględnienie ciśnienia medium

Do łączenia przewodów elastycznych i rur w układach hydraulicznych wykorzystuje się również złącza kielichowe oraz kołnierzowe. Pierwsze wymagają uformowania końca jednej rury właśnie w kształt kielicha, do którego za pomocą odpowiednio dobranej złączki wkłada się drugą – czop. Należy również pamiętać o montażu uszczelki. Tego rodzaju metoda sprawdza się wyłącznie w instalacjach niskociśnieniowych. Ich przeciwieństwo pod tym względem stanowią zaś połączenia kołnierzowe stałe bądź luźne. Komponenty do nich stosowane muszą być wytwarzane zgodnie z normą PN-EN 1092-1:2018-08, która zawiera wytyczne dotyczące między innymi sposobu wykończenia powierzchni, dopuszczalną temperaturę eksploatacji czy też masę kołnierzy.

Stałe połączenie rur

Ostatnie z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie szczelnego łączenia ze sobą przewodów oraz rurociągów są złączki z pierścieniem zacinającym. Podobnie jak w przypadku powyższych ich wykonanie musi być zgodne z normą PN-EN ISO 8343 (DIN 2353), a to sprawia, że są ze sobą w pełni kompatybilne, nawet gdy pochodzą od innych producentów. Kompletne połączenie tego typu składa się ze stożkowego korpusu łącznika o kącie 24°, pierścienia zacinającego i nakrętki. Dzięki temu nie trzeba stosować dodatkowych uszczelnień, ponieważ tworzą je krawędzie tnące elementu. Produkty znajdują swoje zastosowanie w instalacjach wysokociśnieniowych w różnych gałęziach przemysłu, poczynając od górnictwa, poprzez rolnictwo, na spożywczym kończąc.