W wyniku intensywnej eksploatacji na płytowych wymiennikach ciepła gromadzą się liczne zanieczyszczenia, osad oraz kamień, które wpływają na spadek wydajności urządzeń. Gdy warstwy osadu ograniczają przepływ ciepła, wymienniki należy poddać konserwacji, w tym czyszczeniu na miejscu lub w specjalistycznym warsztacie. W naszym artykule wskażemy, jakie są zalety stacjonarnego czyszczenia chemicznego metodą Cleaning In Place.

Usługa Cleaning In Place (w skrócie: CIP) polega na czyszczeniu różnego rodzaju urządzeń zakładowych bądź elementów instalacji bezpośrednio na miejscu, bez konieczności ich rozbiórki, przy użyciu specjalistycznych preparatów oraz sprzętu: pistoletów wysokociśnieniowych praz pomp, wtaczających do wnętrza roztwór i wodę. Rozwiązanie to ma wiele zalet – pozwala szybko i efektywnie przywrócić urządzeniom ich wydajność, bez kosztownych przestojów, a montaż i demontaż wykonują na miejscu wyspecjalizowane firmy, posiadające stosowne uprawnienia oraz wiedzę na temat najlepszych metod konserwacji wymienników ciepła.

Oszczędność czasu i budżetu

Czyszczenie metodą CIP to usługa, którą świadczą między innymi serwisanci z firmy Rad-Mar. Radosław Glinka, która od 2001 zajmuje się konserwacją oraz wymianą wymienników ciepła. Wykwalifikowani serwisanci przyjeżdżają do zakładów i przeprowadzają zabieg na miejscu, sprawnie demontując poszczególne elementy instalacji, czyszcząc je oraz ponownie montując. Na zakończenie wizyty pracownicy firmy serwisowej przeprowadzają próbę ciśnieniową, by zweryfikować wydajność oczyszczonych wymienników. Ta kompleksowa, mobilna obsługa sprawia, że inwestorzy nie muszą zajmować się takimi kwestiami, jak: demontaż i montaż, organizacja przewozu części do warsztatu oraz ich odbiór.

Dostęp do najnowszych technologii

Firmy, zajmujące się konserwacją płytowych wymienników ciepła, dysponują kadrą doświadczonych serwisantów, którzy dokonują na miejscu pieczołowitych oględzin urządzeń po to, by ocenić ich stan techniczny oraz dobrać odpowiednie metody czyszczenia. Do eliminacji nagromadzonych osadów technicy wykorzystują najnowsze technologie, w tym mycie wysokociśnieniowe (hydrodynamiczne) oraz płukanie wewnętrznych powierzchni wodą i chemicznym roztworem. Jeśli podczas próby ciśnieniowej okaże się, że zanieczyszczeń nie udało się kompletnie usunąć na miejscu, serwisanci demontują wymienniki ciepła, by następnie poddać je kąpielom chemicznym w warsztacie zewnętrznym.