Jednorazowe opakowania gastronomiczne muszą spełniać szereg wymogów, przyzwalające na ich kontakt z żywnością. Wykonanie z niewłaściwych materiałów może przyczynić się do zagrożenia zdrowia lub życia użytkownika. Warto mieć na uwadze aspekty prawne, normy unijne. Co mówi prawo na temat opakowań na żywność? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Najpopularniejsze opakowania gastronomiczne

Opakowania na żywność to nie tylko plastikowe pudełka. W gastronomii przybierają najczęściej postać papierowych lub styropianowych opakowań na wynos, np. z wewnętrzną podziałką, umożliwiającą spakowanie dania z kilku składników (np. kotleta, ziemniaków, surówki). Popularne są również lunchboxy, w których serwuje się m.in. kebaby, dania orientalne, kurczaka, makarony z różnymi sosami. Kartony na pizzę wykonuje się z trójfalistej tektury. W pizzeriach, które serwują jedynie pojedyncze kawałki pizzy, wykorzystuje się także trójkątne rożki. Warto pamiętać także o kubkach papierowych (do zimnych i ciepłych napojów), sosjekach, opakowaniach na burgery, tortille, wrapy, frytki, zupy.

Większość wymienionych opakowań jednorazowych można nabyć w sklepie internetowym Cornetdesign SHOP.

Jakie wymagania muszą spełnić opakowania gastronomiczne?

Opakowania gastronomiczne muszą skutecznie zabezpieczyć żywność, umieszczoną wewnątrz nich, przed różnymi czynnikami zewnętrznymi (skrajnymi temperaturami, promieniowaniem słonecznymi, zanieczyszczeniami, wilgocią). Powinny cechować się higienicznością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i degradację mikrobiologiczną, szczelnością. Tworzywo, z którego zostały wykonane, muszą spełniać szereg wymagań, np. obecność w wykazie substancji dozwolonych do kontaktu z żywnością. Takie opakowania nie mogą zmieniać smaku, aromatu i wyglądu produktu. Pojemniki gastronomiczne powinny także mieć odpowiednie oznaczenie, informujące o tym, że mają bezpośredni kontakt z żywnością.

Co prawo mówi o opakowaniach gastronomicznych?

Charakterystyka i wymagania względem opakowań gastronomicznych są omawiane w wielu unijnych i krajowych aktach prawnych, np.

  • Rozporządzeniu Komisji (WE) nr 2023/2006 w sprawie dobrej praktyki produkcyjnej w odniesieniu do materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością,

  • Rozporządzeniu Komisji (WE) nr 10/2011 w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

  • Ustawa z dnia 11 maja 2001 roku o opakowaniach i odpadach opakowaniowych,

Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia.