Wyroby stalowe to najczęściej stosowane elementy do tworzenia konstrukcji przemysłowych, ale też architektonicznych, również w dekoratorstwie wnętrz. Jednym z bardziej uniwersalnych produktów są kraty pomostowe. Ze względu na mnogość ich wariantów – głównie ze względu na odmienną konstrukcję – rośnie także liczba ich możliwości wykorzystania. Gdzie dokładnie się zatem sprawdzają?

Jakie są rodzaje krat pomostowych?

Tego rodzaju wyroby powstają z płaskowników ze stali nierdzewnej, cynkowanej ogniowo, kwasoodpornej lub kortenowej. Łączy się je poprzez technologię zgrzewania lub wciskania – to podstawowy podział krat pomostowych. Niemniej jednak ze względu na szczególne cechy da się wyróżnić znacznie więcej ich typów. Należy tutaj wskazać, chociażby na antypoślizgowe, czyli nacinane (serrated) lub offshore. Pierwsze mają specjalnie wycięte ząbki, w drugich montuje się dodatkowy okrągły pręt, który zagęszcza oczka w kracie. Podobnie wygląda to w przypadku produktów scurity mesh, jednak te mają dodatkowe wypełnienie z siatki, które zapobiega wypadnięciu mniejszych przedmiotów przez otwory.

Poza wyżej wymienionymi na przykład w ofercie firmy Rapmet Sp. z o. o. z Kłodzka znajdują się także kraty ciężkie wykonane z grubszych płaskowników, przystosowane do większych obciążeń. Pod tym względem z uwagi na konstrukcję sprawdzają się także wyroby kartonowe i żaluzjowe. Ponadto produkty mogą przyjmować także nietypowe kształty, a nawet zostać wyprodukowane z tworzyw sztucznych – kompozytów. Tak duży wybór sprawia, że kraty pomostowe stanowią jeden z nieodłącznych elementów nowoczesnej architektury i nie tylko.

Jak wykorzystuje się kraty pomostowe?

Najczęściej są one stosowane w ciągach komunikacyjnych na przykład w przypadku mostów czy też antresoli w halach przemysłowych. Dobrze sprawdzają się jako rampy – podjazdy dla wózków inwalidzkich lub stopnie schodów. Kraty pomostowe wykorzystuje się także do zabezpieczania odwodnień liniowych, kanałów. Mogą także występować w roli wycieraczek, a nawet półek regałowych. Nierzadko to właśnie z takich elementów konstruuje się sceny lub różnego rodzaju podwyższenia, platformy.

Ze względu na swój charakter idealnie wpasowują się w aranżacje w stylu industrialnym, dlatego architekci projektują z nich balustrady, sufity podwieszane bądź wykończenia elewacji. W ostatnim przypadku dobrze prezentują się kraty pomostowe kortenowe z charakterystycznym rdzawym nalotem. Bardzo często te w niestandardowych kształtach mogą być wykorzystywane jako ozdoba sama w sobie, między innymi na ścianach. Można z nich wykonywać również ciekawe kwietniki oraz pergole przeznaczone do roślin pnących.