Wyroby takie jak profile aluminiowe są elementami konstrukcyjnymi, po które sięga wiele branż i gałęzi przemysłu. Wszystko ze względu na ich korzystne cechy, jak również dostępność w wielu zróżnicowanych formach pod względem kształtu oraz rozmiaru. Taka różnorodność wiąże się z faktem podatności aluminium na obróbkę plastyczną, więc nawet po zakupie konkretnego produktu można go dostosować do swoich potrzeb.

Właściwości profili aluminiowych

To w dużej mierze właśnie one decydują o duże popularności tego rodzaju wyrobów konstrukcyjnych, a jednocześnie stanowią one ich zalety. Przede wszystkim jest nią niska waga w porównaniu do trwałości oraz stabilności. Ich zastosowanie bowiem skutecznie wzmacnia poszczególne elementy, nie powodując znaczne wzrostu ich całościowej wagi, jak miałoby to miejsce w przypadku innych materiałów. Ponadto dostępne na rynku profile aluminiowe spełniają normy odnoszące się do poziomu izolacji termicznej oraz akustycznej, dlatego bez obaw można jest stosować do produkcji stolarki okiennej bądź drzwiowej. Architekci zwracają uwagę na niezwykłą łatwość obróbki materiału – jego plastyczność. Nie ma problemu z docinaniem lub łączeniem za pomocą spawania, a także malowania proszkowego. Należy także wskazać na fakt odporności na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, którą wzmacnia się, stosując odpowiednie stopy aluminium lub impregnując produkt finalny.

Rodzaje wyrobów

Duży wybór kształtów i form profili można również uznać za ogromną zaletę. Najczęściej w branży remontowo-budowlanej sięga się po klasyczne formy, czyli ceowniki, teowniki, dwuteowniki, zetowniki, płaskowniki, kątowniki, a także te o zamkniętym przekroju – pręty kwadratowe lub okrągłe. Obok tych najbardziej popularnych typów można również odnaleźć systemy profilowe otwarte i zamknięte, które można ze sobą łączyć w celu ustawienia szkieletu konkretnej konstrukcji. Warto również zaznaczyć, że dostępne są także wyroby o niestandardowych kształtach oraz wymiarach przeznaczone do specjalistycznych zastosowań. Szeroka gama tych profili oraz opisane wcześniej właściwości przekładają się wspólnie na kolejny, jakim jest właśnie ogromna skala możliwości wykorzystania wyrobów.

Zastosowanie profili aluminiowych

Tak naprawdę tego rodzaju elementy konstrukcyjne można zaobserwować wszędzie. Wspomniane powyżej systemy profilowe są wykorzystywane najczęściej w branży meblarskiej do tworzenia szaf, regałów oraz witryn. Nierzadko można je również zaobserwować jako szkielety ogromnych hal namiotowych, będących obiektami tymczasowymi. Z kolei specjalistyczne wyroby, które są dostępne między innymi w hurtowni Tabal, stosuje się do konstrukcji fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, nadwozi samochodowych, a także ekranów akustycznych. Ponadto często sięga po nie branża reklamowa, do tworzenia tablic, totemów lub reklam wielkogabarytowych. Profile aluminiowe są również niezbędne przy montażu sufitów podwieszanych, ścian działowych karton gips lub oświetlenia w postaci taśm LED. Można więc zaobserwować, że tego rodzaju wyroby mają swoje miejsce zarówno w różnych branżach usługowo-przemysłowych, jak i domowych pracach remontowych.