Obecnie coraz więcej używanych materiałów można uznać za surowce wtórne, co oznacza, że można je poddać procesowi recyklingu. Jednym z nich jest złom stalowy, pochodzący zarówno z gospodarstw domowych, jak i zakładów produkcyjnych. Takie zagospodarowanie odpadów jest niezwykle istotne dla ochrony środowiska, dlatego przyjmowaniem zużytej stali zajmują się między innymi uprawnione skupy złomu.

Czym jest złom stalowy?

Elementy stalowe otaczają nas wszędzie w życiu codziennym. Nie bez przyczyny, ponieważ jest to jeden z najtrwalszych materiałów, a ponadto wielość jego odmian powoduje, że może być wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. To podstawa konstrukcji szkieletowych hal, magazynów, jak również pojazdów mechanicznych, turbin wiatrowych, statków, pokryć dachów, elewacji, a nawet puszek. Zużyte i nieprzydatne już przedmioty oraz komponenty stalowe są nazywane złomem. Można go klasyfikować według różnych kryteriów:

  • pochodzenie: obiegowy, poprodukcyjny, poamortyzacyjny;
  • cechy fizyczne: stalowy stopowy, stalowy niestopowy, niebieski;
  • wielkość: wsadowy, niewsadowy.

Złom stalowy jest jednym z najbardziej pożądanych przez wiele punktów skupu, między innymi Zakład Obrotu Złomem w Bydgoszczy. Tego rodzaju miejsca, zajmując się jego pozyskaniem, są kluczowe dla całego procesu odzysku surowca i ochrony środowiska.

Jak wygląda recykling stali?

Przed obróbką materiały muszą zostać odpowiednio przygotowane. Na samym początku są odpowiednio sortowane, pozbawiane elementów wykonanych z innych tworzyw, na przykład szkła, plastiku, drewna i oddzielane od aluminium. Następnie poddaje się je płukaniu z resztek ewentualnych zawartości. Do recyklingu ze względów bezpieczeństwa nie nadają się jednak wszelkie opakowania po substancjach chemicznych. Po fazie przygotowań wybierana jest metoda odzyskania surowca: segregację magnetyczną lub spalanie. W pierwszym przypadku możliwe jest odzyskanie zarówno samej stali, jak i cyny oraz aluminium. W drugim natomiast stal jest odzyskiwana magnetycznie z popiołów, a następnie dopiero przetapiana. Należy wspomnieć, że w procesach recyklingu złomu stalowego powstają takie produkty uboczne jak żużel stalowniczy i z pieca odlewniczego, które nadają się do zastosowania w budownictwie drogowym.

Jakie są skutki dla środowiska?

W dzisiejszych czasach nieuchronnego wyczerpywania się zasobów naturalnych odzysk surowców jest niezwykle istotny dla zachowania równowagi w środowisku. W związku z tym zarówno przemysł hutniczy, jak i złomowy ponoszą ogromną odpowiedzialność za właściwe zagospodarowanie odpadów stalowych. Ułatwieniem jest fakt, że stal jako surowiec wtórny nie traci swoich pierwotnych właściwości, dlatego może być wielokrotnie wykorzystywana i znaczna część komponentów jest obecnie wykonana właśnie z materiału pochodzącego z recyklingu. Ponadto wiedza na temat odzysku jest nieustannie poszerzana, dlatego pojawiają się coraz to nowsze i lepsze metody w tym zakresie. Warto również dodać, że recykling stali to także ogromna oszczędność energii kształtująca się na poziomie około 74% w porównaniu do jej wytwarzania w procesach pierwotnych. Dodatkowo oddanie tego rodzaju odpadów do skupów to również zysk dla użytkowników, czyli firm oraz klientów indywidualnych, którzy generują złom stalowy.